Η αναμέτρηση Σκωτία - Ελβετία για το Euro 2024 δεν είχε νικητή, αλλά η μάχη  για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου έστειλε τους Ελβετούς να τσεκάρουν το εισιτήριό τους για τη φάση των "16" στη Γερμανία και επέτρεψε στους Σκωτσέζους να ελπίζουν.

Η Ελβετοί έφτασαν τους τέσσερις πόντους. Η Σκωτία πήρε έναν βαθμό και θέλει τη νίκη με την Ουγγαρία για να μπορεί να ελπίζει ότι θα προκριθεί ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες.

Όπως συμβαίνει σε όλα τα ματς της Σκωτίας οι φίλαθλοι έδωσαν τη δική του παράσταση τόσο κατά τη διάρκεια όσο και πριν από την έναρξη. Πολλές ώρες πριν από τη σέντρα γέμισαν τους δρόμους και έκαναν αισθητή την παρουσία τους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d247pqg8txkx)

Όσον αφορά το ματς χρειάστηκε λίγος χρόνος για να πανηγυρίσουν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2482sgk7hgx)

Στο 13ο λεπτό η Σκωτία πήρε το προβάδισμα και οι Σκωτσέζοι φίλαθλοι έστησαν πάρτι στην Κολωνία. Όχι ότι είχαν σταματήσει ειν’ η αλήθεια.

Όλα ξεκίνησαν μετά από κόρνερ των Ελβετών με τον Χέντερσον να διασχίζει το μισό γήπεδο. Ο ΜακΓκρέγκορ από τα αριστερά βρήκε τον ΜακΤόμινεϊ, αυτός σούταρε, ο Σερ έβαλε το πόδι του μπροστά από τον Ζόμερ που αιφνιδιάστηκε και με αυτογκόλ έγινε το 1-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2487dv00i41)

Η Ελβετία ήξερε ότι με νίκη προκρινόταν στους “16” και γι’ αυτό πάλεψε. Βρήκε αυτό που έψαχνε, δηλαδή το γκολ της ισοφάρισης στο 26ο λεπτό με απίθανο γκολ του Σακίρι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των Σκωτσέζων, και με ένα σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξιό "παραθυράκι" της εστίας της Σκωτίας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d248j4lpdyux)

Στο 34ο λεπτό οι Ελβετοί βιάστηκαν να πανηγυρίσουν. Ο Εντόι εκμεταλλεύτηκε κακή έξοδο του Γκαν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως υποδείχθηκε σχεδόν αμέσως σε θέση οφσάιντ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d248yn4q0k9d)

Το δεύτερο ημίχρονο

Το 1-1 ήταν τελικά το σκορ με το οποίο πήγαν στο ημίχρονο οι δύο ομάδες. Στην επανάληψη η Ελβετία έφτασε κοντά στο γκολ στο 59ο λεπτό όταν ο Εντόι γύρισε ωραία το σώμα του, σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2492iy733v5)

Πρόβλημα προέκυψε στη συνέχεια με τον Τίρνεϊ. Έπεσε στο έδαφος πιάνοντας το γόνατό του και ζήτησε αμέσως αλλαγή. Αποχωρεί με φορείο. Πάτησε άσχημα μετά το μαρκάρισμα του Εντόι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d249w2zq3c21)

Πολύ μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 67ο λεπτό η Σκωτία. Ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Χάνλεϊ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d249z23cqgld)

Στο 83΄ ο Εμπολό πλάσαρε εύστοχα, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d24aac1v3x1l)

Η απάντηση όσον αφορά τις ευκαιρίες ήρθε από την Ελβετία στο 90ό λεπτό. Ο Αμντουνί με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d24agcea2crt)

Τελικά, τίποτα δεν άλλαξε και Σκωτία και Ελβετία έμειναν στο 1-1.