Ασταμάτητοι συνεχίζουν να είναι οι Έλληνες αθλητές στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου του Βελιγραδίου, καθώς πήραν ακόμη μία πρόκριση για τα ημιτελικά των αγωνισμάτων τους, με τους Δημήτρη Μάρκο και Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη στα 200μ. ελεύθερο, την ίδια ώρα που οι Απόστολος Χρήστου και Βαγγέλης Μακρυγιάννης έκαναν το ίδιο στα 50μ. ύπτιο.

Στον ημιτελικό των 200μ. ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου Εγγλεζάκης και Μάρκος

Οι τρομερές εμφανίσεις για τους Έλληνες αθλητές στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου του Βελιγραδίου συνεχίζονται, με τους Δημήτρη Μάρκο και Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη να προκρίνονται στα ημιτελικά των 200μ ελεύθερο.

Οι δύο πρωταθλητές μας εξασφάλισαν με δυσκολία τη θέση τους στα ημιτελικά του αγωνίσματος, καθώς ο Μάρκος μία ημέρα μετά το αργυρό μετάλλιο στα 800μ. ελεύθερο τερμάτισε συνολικά στην 17η θέση, αλλά πήρε την πρόκριση επειδή υπήρχαν τρεις Λιθουανοί που είχαν περάσει.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d24rfdygu65l)
Από την άλλη, ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης ήταν ταχύτερος και κατάφερε με τον 12ο καλύτερο χρόνο να βρεθεί στον ημιτελικό (20/06 - 19:41), κάνοντας 1:48.25, ενώ ο Ανδρέας Βαζαίος επέλεξε να μην αγωνιστεί για να κρατήσει δυνάμεις για τα επόμενα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d24qqsy7yzox)

Με τους καλύτερους χρόνους στα ημιτελικά Χρήστου και Μακρυγιάννης στα 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου

Πολύ καλύτερες εμφανίσεις πραγματοποίησαν στα 50μ. ύπτιο οι Απόστολος Χρήστου και Βαγγέλης Μακρυγιάννης, με τους Έλληνες πρωταθλητές να προκρίνονται στα ημιτελικά (20/06 - 20:00), όντας οι δύο ταχύτεροι στις κούρσες τους.

Ο Απόστολος Χρήστου έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ενώ θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο που κέρδισε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης το 2022 στο αγώνισμα. Κατέχει το πανελλήνιο ρεκόρ με 24.36, ενώ στα προκριματικά τερμάτισε με 24.66, παίρνοντας χαλαρά την πρώτη θέση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d24rmgtzv949)
Στο ίδιο μύκος κύματος κινήθηκε και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης, ο οποίος ήταν ο δεύτερος που κατέβηκε τα 25 δευτερόλεπτα με 24.84, ενώ υπήρξε ο Πολωνός Κσάβερι Μάσιουκ με 24.95 και ο Ούγγρος, Ούμπερτ Κος με 24.96 που απειλούν τους Έλληνες πρωταθλητές.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d24ru3lipy4p)