Η Αργεντινή έστειλε με το καλημέρα μήνυμα πως θα υπερασπιστεί τον τίτλο του Copa America. Νίκησε 2-0 τον Καναδά στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση όπου διεξάγεται στα γήπεδα της Αμερικής. Η παρέα του Λιονέλ Μέσι συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα και από την κατάκτηση του Μουντιάλ του Κατάρ.

Εάν η Αργεντινή κατακτήσει το Copa America, θα γίνει η δεύτερη ομάδα στην ιστορία που θα έχει σηκώσει την κούπα σε τρεις διαδοχικές μεγάλες διοργανώσεις. Κάτι αντίστοιχο έχει καταφέρει μόνο η Ισπανία, την περίοδο 2008-2012.

Παράλληλα αν κατακτήσει το Copa America θα προσπεράσει την Ουρουγουάη σε κατακτήσεις, με την οποία έχουν από 15 τρόπαια.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d25ew1v4y6bd)

Το 2021, η "αλμπισελέστε" νίκησε στον τελικό της προηγούμενης διοργάνωσης τη Βραζιλία με 1-0 και σήκωσε το τρόπαιο για πρώτη φορά έπειτα από 28 χρόνια! Παράλληλα, αυτός ήταν και ο πρώτος τίτλος στην καριέρα του Λιονέλ Μέσι σε επίπεδο Εθνικών ομάδων.

Στα του αγώνα η Αργεντινή είχε τον έλεγχο αλλά ο Καναδάς κατάφερε να την κρατήσει στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d25fcccyloyh)

Ωστόσο με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε το γκολ που ήθελε. Πιο συγκεκριμένα στο 49' ο Χουλιάν Άλβαρες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Μακάλιστερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d25emhcltq69)

Το δεύτερο τέρμα σημειώθηκε στο 88' με τον Λιονέλ Μέσι να βγάζει ασίστ στον Λαουτάρο Μαρτίνες κι εκείνος να μην χάνει την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d25emuk68a5l)