Η αναμέτρηση της Πορτογαλίας με την Τουρκία για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Euro 2024, ήταν ένα ντέρμπι στα χαρτιά. Με βάση και τις νίκες που πέτυχαν στην πρεμιέρα τους στον 6ο όμιλο. Ωστόσο το τελικό 3-0 της παρέας του Κριστιάνο Ρονάλντο έδειξε άλλα.

Η Πορτογαλία από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις της αν και η Τουρκία έβγαλε τις φάσεις της σαν και αυτή με τον Ακτούρκογλου όπου τον πρόλαβε ο Κανσέλο τελευταία στιγμή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d26oby1yqqdl)

Ο Μπερνάρντο Σίλβα και το πρώτο αυτογκόλ του Euro 2024 από τον Ακαϊντίν

Ωστόσο στο 22' ο Λεάο άνοιξε την μπάλα στο Μέντες, ο Πορτογάλος μπακ έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για την Πορτογαλία.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d26ogesxjqwx)
Μάλιστα έξι λεπτά αργότερα και ο Σαμέτ Ακαϊντίν, που το δεύτερο 6μηνο της σεζόν το έβγαλε στον Παναθηναϊκό, έκανε τραγικό γύρισμα, χωρίς να βλέπει, με αποτέλεσμα να βάλει αυτογκόλ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d26orl4rnamh)
Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες έβγαλαν φάσεις αλλά δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο τέρμα κι έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στα αξιοσημείωτα και η παρουσία του βετεράνου πλέον Πέπε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d26pcqbutkvl)

Το τρίτο γκολ ο Μπρούνο Φερνάντες και πάρτι της Πορτογαλίας στο Euro 2024

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πορτογαλία με το υπέρ της 2-0 από το πρώτο 45λεπτο πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Και βρήκε και τρίτο γκολ στο 55'. Ο Ρονάλντο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βγήκε τετ α τετ και "σιγούρεψε" το γκολ, καθώς έσπασε την μπάλα στον Μπρούνο, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα σε κενή εστία.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d26pkv6ixv29)
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κριστιάνο Ρονάλντο παρά το γεγονός πως βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, επέλεξε να πασάρει στον Μπρούνο Φερνάντες για το 0-3, «αδιαφορώντας» για το ρεκόρ του παίκτη με γκολ σε έξι διοργανώσεις Euro.

Όσο για τον Σαμέτ Ακαϊντίν ήταν ένα ματς που θα θυμάται για καιρό, καθώς δεν του έφτανε το αυτογκόλ, αλλά στο 75' έγινε και αναγκαστική αλλαγή, βγαίνοντας υποβασταζόμενος από το γήπεδο και μάλιστα έδειχνε να πονάει πολύ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d26qc25mgesp)