Συνεχίζουν να επικρατούν τα φαβορί στις μέχρι στιγμής αναμετρήσεις του Copa America, με εξαίρεση τη νίκη με ανατροπή της Βενεζούελας κόντρα στο Εκουαδόρ. Η Ουρουγουάη κέρδισε με 3-1 τον Παναμά, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση με τα δύο γκολ της όμως να μπαίνουν μετά το 85ο λεπτό.

Εύκολη επικράτηση για την Ουρουγουάη στη πρεμιέρα της στο Copa America

Η αναμέτρηση ξεκίνησε τους Ουρουγουανούς να έχουν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα κόντρα στον Παναμά κι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 16ο λεπτό του παιχνιδιού με τον Μαξιμιάνο Αραούχο να πετυχαίνει ένα απίστευτο γκολ μ' έναν... κεραυνό εκτός περιοχής.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d27zmxuenznt)
Η πίεση της "σελέστε" δεν σταμάτησε εκεί, αλλά οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη. Έπρεπε το παιχνίδι να φτάσει στο 85ο λεπτό για να κάνει το 2-0 η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, με τον Ντάργουιν Νούνιεζ να "κλειδώνει" τη νίκη για την ομάδα του με σουτ στην κίνηση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d27zvdg8slkh)
Στη συνέχεια, η άμυνα του Παναμά άνοιξε για να μπορέσει να βρει ένα γκολ και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά συνέβη το αντίθετο, με την Ουρουγουάη να κάνει το 3-0 με τον Βίνια να εκμεταλλεύεται το ωραίο φάουλ του Ντε Λα Κρουζ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2800i4t6l55)
Ο Παναμάς δεν το έβαλε κάτω βέβαια και κατάφερε να πετύχει το γκολ της... τιμής, με τον Μουρίγιο. Ο αμυντικός της Μαρσέιγ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Ουρουγουάης και με εντυπωσιακή προσπάθεια "άδειασε" τον παίκτη που βρήκε μπροστά του και έκανε το 3-1 στο 95ο λεπτό, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d28087bw7m29)