Το Περού - Καναδάς στο Copa America τα είχε... όλα! Αφού ξεπεράστηκε το αρχικό σοκ όταν και κατέρρευσε ένας εκ των βοηθών διαιτητών της αναμέτρησης λίγο πριν την ανάπαυλα, οι Καναδοί που ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια κόντρα στους αντιπάλους τους πήραν πολύτιμη νίκη με 1-0 με αποτέλεσμα να "εκτοξευτούν" στην δεύτερη θέση του ομίλου με 3 βαθμούς και να βάζουν γερές βάσεις πρόκρισης για τα προημιτελικά. Με νίκη ή ακόμη και με ισοπαλία κόντρα στη Χιλή ο Καναδάς "σφραγίζει" την παρουσία του στους "8".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29ohaue3unl)

O Καναδάς υπέταξε το Περού και έκανε βήμα πρόκριση για τους "8" του Copa America

O Kαναδάς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει σε κάποια μεγάλη φάση στο πρώτο ημίχρονο. Οι ισορροπίες άλλαξαν για τα... καλά στο δεύτερο μέρος όταν και αποβλήθηκε ο Αραούχο μετά από πολύ σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο του. Αν και ο διαιτητής έδειξε αρχικά κίτρινη κάρτα, μετά από έλεγχο στο VAR άλλαξε την απόφαση του και απέβαλλε τον παίκτη του Περού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29o8wey01a9)
Ο Καναδάς ιδιαίτερα μετά την αποβολή του Περού κυριαρχούσε κατά κράτος του αντιπάλου του, ενώ βρήκε το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε στο 74ο λεπτό όταν και μετά από παραδειγματική αντεπίθεση για σεμινάριο και φοβερή κυκλοφορία της μπάλας, ο Ντέιβιντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29o95d55v69)

Το Περού είχε πολύ καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+1' με τον Κουέβα ο οποίος εξαπέλυσε σουτ το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Κρεπό και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του η οποία υπερασπίστηκε το υπέρ της προβάδισμα (0-1) μέχρι τέλους το οποίο της δίνει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στα προημιτελικά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29pk91g7ki1)