Η Χιλή έδειξε μεγάλη μαχητικότητα απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Αργεντινή. Παρ' όλα αυτά οι μεγάλες προσωπικότητες "μίλησαν" και "καθάρισαν" την πρόκριση της "αλμπισελέστε" που με... καρδιά νικήτριας εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά του Copa America κάνοντας το 2/2 στον όμιλο της. "Λυτρωτής" του ματς που... υπέγραψε τη νίκη ο Λαουτάρο Μαρτίνες ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 88ο λεπτό προκαλώντας... πανζουρλισμό στις εξέδρες!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29qkloh2q01)

Με... υπογραφή Λαουτάρο η Αργεντινή "λύγισε" την Χιλή και προκρίθηκε στους "8" του Copa America

Η Αργεντινή αν και ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και είχε τη μπάλα στα πόδια της είχε απέναντι της μια Χιλή που στεκόταν αρκετά καλά στο ανασταλτικό και αμυντικό κομμάτι περιορίζοντας τις επιλογές της στην επίθεση. Ο Άλβαρεζ είχε ευκαιρία να σκοράρει στο 22ο λεπτό, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή ωστόσο δεν "έπιασε" καλά το σουτ με αποτέλεσμα να μλοκάρει εύκολα ο Κλαούντιο Μπράβο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29pmz7pzrix)
Στο 24ο λεπτό ο Σκαλόνι... αγχώθηκε μετά από μαρκάρισμα του Σουάζο στον Λιονέλ Μέσι ο οποίος έδειξε να πονά και αμέσως μπήκε στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό τιμ για να εκτιμήσει την κατάσταση του. Παρ' όλα αυτά συνέχισε κανονικά στο παιχνίδι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29psvduf46p)
36ο λεπτό ήταν η ώρα του Λιονέλ Μέσι να απειλήσει. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ επιχείρησε μακρινό συρτό σουτ δείχνοντας την... κλάτου όμως η μπάλα δεν του έκανε το... χατίρι και κατέληξε στο δοκάρι με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29oqseh7e0h)

Μάλιστα, λίγο έλειψε η Αργεντινή να πάρει το προβάδισμα με ένα... παραλίγο αυτογκόλ του Πούλγκαρ ο οποίοςγια λίγο δεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από επικίνδυνη σέντρα του Μολίνα στην περιοχή του Περού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29pyjerv8j5)

Στο 61ο λεπτό η Αργεντινή "άγγιξε" το 0-1 ωστόσο η μπάλα δεν της έκανε ξανά το... χατίρι και κατέληξε στο δοκάρι. Ο Λιονέλ Μέσι κινήθηκε έξυπνα στον χώρο και μίλησε στον Γκονζάλες ο οποίος εξαπέλυσε φοβερό σουτ όμως είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29q7l4h4tft)

Το πολυπόθητο γκολ για την Αργεντινή ήρθε στο 88ο λεπτό από τον Λαουτάρο Μαρτίνες ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μέσι εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή για το 0-1 μέσα σε... πανζουρλισμό και αποθέωση από τους συμπαίκτες του και τους φιλάθλους στις εξέδρες.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29pnjsdmpll)

Στο 90+5' μάλιστα ο Λαουτάρο βρέθηκε πολύ κοντά στο να πετύχει το 0-2 ωστόσο είχε απέναντι του έναν Κλαούντιο Μπράβο να του λέει... όχι σε δυο περιπτώσεις με αδιανότητη διπλή επέμβαση σε σουτ του Αργεντινού. Έτσι το 0-1 παρέιμενε μέχρι τέλους και η Αργεντινή εξασφάλισε την πρόκριση της στους "8".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d29qehv2bc4p)