Η Ουρουγουάη μοιάζει φτιαγμένη για... μεγάλα πράγματα και εντυπωσιάζει με το ποδόσφαιρο της! Ήταν αμίλικτη κόντρα στην Βολιβία την οποία "συνέτριψε" με το εμφατικό 5-0 δείχνοντας εξαιρετικά επιθετικά στοιχεία και "σφράγισε" την παρουσία της στα προημιτελικά του Copa America και μάλιστα ως πρώτη του τρίτου ομίλου! Από την άλλη, οι ΗΠΑ γνώρισαν ήττα - σοκ από τον Παναμά όπου αν και προηγήθηκαν παρά το γεγονός πως έπαιζαν με 10 από το 18' είδαν τους αντιπάλους τους να κάνουν μεγάλη ανατροπή και να παίρνουν τη νίκη με 2-1!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2bdowee690x)

"Αέρας" στα προημιτελικά του Copa America η Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη έμοιαζε ασταμάτητη κόντρα στην Βολιβία την οποία έκανε ο,τι ήθελε μετατρέποντας το ματς σε... υγιεινό περίπατο. Μόλις στο 8ο λεπτό οι Ουρουγουανοί που είχαν μπει "φουριόζοι" στο παιχνίδι, άνοιξαν λογαριασμό με τον Φακούντο Πελίστρι που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σχεδόν προ κενής εστίας μετά από γύρισμα που έκανε με το κεφάλι ο Αραούχο για το 1-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2bcph3w7y69)
Οι βάσεις για τη νίκη μπήκαν λίγο πολύ από το πρώτο μέρος καθώς η Ουρουγουάη που έπαιζε επί της ουσίας μονότερμα, διπλασίασε τα τέρματα της στο 21ο λεπτό με "βολίδα" του Νούνιες. Στο δεύτερο μέρος, συνεχίστηκε η απόλυτη κυριαρχία της και στο 77ο λεπτό έπειτα από υπέροχες συνεργασίες, ο Μαξιμιλιάνο Αραούχο έγραψε το 3-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2bdj0a4ak6x)
Η επιθετική "ραψωδία" της Ουρουγουάης ήταν απαράμιλλη και το τέταρτο γκολ δεν άργησε να έρθει. Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 81ο λεπτό, ο Βαλβέρδε έπαιξε ένα-δυο με τον Πελίστρι και με φοβερό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2bdk6u24gqx)
Το... κερασάκι στην τούρτα για το 5-0 έβαλε στο 89ο λεπτό ο Μπεντακούρ ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από ιδανική εκτέλεση φάουλ του Ντε Αρασκαέτα οολοκληρώνοντας τον θρίαμβο για την ομάδα του που προκρίθηκε σαν... σίφουνας στα προημιτελικά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2bdnn55u0xd)

"Πικρή" ήττα για τις ΗΠΑ από τον Παναμά

Το χειρότερο φινάλε επιφύλασσε το παιχνίδι των ΗΠΑ με τον Παναμά στο άλλο παιχνίδι του ομίλου. Η... αρχή έγινε από νωρίς αφού μόλις στο 18ο λεπτό ο Γουεά αποβλήθηκε καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2bfsbq08jsp)
Παρά το γεγονός ότι οι Αμερικάνοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, είχαν ανεβάσει τις γραμμές τους και η πίεση τους απέδωσε καρπούς αφού στο 22ο λεπτό ο Μπαλογκάν με καταπληκτικό σουτ "κεραυνό" με το αριστερό έστειλε τη μπάλα δοκάρι και μέσα για το 1-0 μην αφήνοντας κανένα περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2bccet4si35)

Οι πανηγυρισμοί κράτησαν για... λίγο αφού ο Παναμάς είχε άμεση απάντηση και κατάφερε να ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 26ο λεπτό με συρτό σουτ του Μπλάκμαν ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα για το 1-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2bcdkhlxia1)

Οι ΗΠΑ που όσο και αν προσπαθούσαν να "αντέξουν" στην πίεση του Παναμά με παίκτη λιγότερο δεν τα κατάφεραν και είδαν στο 83ο λεπτό τον Φαγιάρντο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή και να κάνει την ανατροπή διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2bcfy67hejl) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2bcheqciaw9)