Η Ισπανία νίκησε 4-1 τη Γεωργία στο παιχνίδι που τελείωσε το πρόγραμμα της Κυριακής, 30 Ιουνίου, για τη φάση των "16" στο Euro 2024 και θα τεθεί απέναντι στη Γερμανία, στον προημιτελικό της 5ης Ιουλίου (22:00), ένα από τα αναμενόμενα παιχνίδια του τουρνουά από τη στιγμή που βγήκαν τα ζευγάρια των νοκ άουτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2dne641mzpd)

Euro 2024, Ισπανία-Γεωργία: Ο Ρόδρι μετατόπισε Γεωργία και άγχος

Ο Ρόδρι βρέθηκε εκτός περιοχής της Γεωργίας σε ένα από τα κλασικά ανεβάσματά του στο σετ παιχνίδι. Έμοιαζε να έχει χώρο για σουτ. Είχε προηγηθεί ακόμα μια επέμβαση του Μαμαρντασβίλι, τερματοφύλακα του τουρνουά, στο πλασέ του Νίκο Γουίλιαμς. Ο Ρόδρι έφτασε στο ημικύκλιο, αλλά η άμυνα της ομάδας του Βίλι Σανιόλ είχε προλάβει να στηθεί.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2dletubiy7t)

Αντί να σουτάρει, πάσαρε στα αριστερά του, στον Γουίλιαμς. Ο Βάσκος τού την επέστρεψε. Στη διαδικασία, η άμυνα της Γεωργίας μετατέθηκε ελαφρώς αριστερά. Ήταν τέτοια η μετακίνηση, που όταν ο επιτελικός μέσος της Μάντσεστερ Σίτι ξαναπήρε την μπάλα, είχε ήδη δει το κενό. Το έστειλε συστημένο, στην αριστερή πλευρά της εστίας του Μαμαρντασβίλι. Η ισοφάριση πριν βγει το ημίχρονο ήταν λύτρωση για τους Ισπανούς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2dlkcer4f55)

Οι Παίδες του Ντε λα Φουέντε, αγχωμένοι αφ' ης στιγμής η Γεωργία μπήκε μπροστά στο σκορ, με το αυτογκόλ του Λε Νόρμαν στο 18', έπειτα από επίθεση των Γεωργιανών στο τρανζίσιον, πήραν μια ανάσα. Οι Ισπανοί συνεχίζουν να διαπλάθουν χαρακτήρα

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2dlfvnzox8x)

Η Γεωργία έμεινε πιστή στο πλάνο της. Με τον Κβαρατσκέλια αιχμή του δόρατος, μπόρεσε να βγάλει αντεπιθέσεις, αλλά δεν ήταν η τελική επιλογή καλή είτε οι Ισπανοί πρόλαβαν να καλύπτουν. Οι Ισπανοί μετέφεραν την μπάλα στα φτερά, που οι Γεωργιανοί διαπρέπουν στην άμυνα σε αυτό το σημείο. Από τη στιγμή, όμως, που δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν το μυαλό του Ρόδρι, το παιχνίδι άλλαξε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2dlzufa4e81)

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους Ισπανούς. Οι Γεωργιανοί συνέχισαν να προσπαθούν, αλλά οι αντίπαλοί τους ήταν κατά πολύ πιο ποιοτικοί. Στο 51' ο Μαμαρντασβίλι έβγαλε μια εκτέλεση φάουλ του Ρόδρι, αλλά οι Ίβηρες άλλαξαν γρήγορα πλευρά στη δεύτερη κατοχή και ο Φαμπιάν Ρουίθ έμεινε μόνος του στη μικρή περιοχή. Η σέντρα του Λαμίν Γιαμάλ ήταν αλφάδι και ο Ρουίθ έκανε το 2-1 νωρίς, στο 51'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2dml5cs2swx)

Το παιχνίδι είχε τελειώσει πνευματικά, ακόμα κι αν η διαφορά ήταν στο ένα γκολ. Άπαξ και οι σαρδανάπαλοι εκπαιδευόμενοι αλχημιστές ένιωθαν την ασφάλεια του σκορ, έκαναν θαύματα.

Στο 68' η Γεωργία έβγαλε την τελευταία κόντρα της, με τον Τσιταϊσβίλι, που σούταρε άουτ από δύσκολη θέση.

Στο 74' ακυρώθηκε αυτογκόλ της Γεωργίας, επειδή ο Γιαμάλ, που το δημιούργησε, ήταν οφσάιντ.

Αυτό το βίντεο είναι εκπληκτικό. Δείχνει, δε, την ανεμελιά των πρωταθλητών, η οποία βρίσκεται μόνο στους νέους, οοι οποίοι εδώ είναι και σπουδαίοι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2dnopfjsyp5)

Ένα λεπτό μετά, ο Ρουίθ βρήκε τον Γουίλιαμς στο ένας εναντίον ενός. Το 3-1 έγινε γεγονός από τον ιοβόλο ακραίο της Μπιλμπάο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2dn7py4p6j5)

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ντάνι Όλμο ξεφορτώθηκε τον αντίπαλό του στο ημικύκλιο της περιοχής και "έγραψε" το 4-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2dn8zja38s9)

Ισπανία (Λ. ντε λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ (81' Νάβας), Λε Νορμάντ, Λαπόρτ, Κουκουρέγια (56' Γκριμάλντο), Πέδρι (52' Όλμο), Ρόδρι, Ρουίθ (81' Μερίνο), Γιαμάλ, Μοράτα (67' Ογιαρθάμπαλ), Γουίλιαμς.
Γεωργία (Β. Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (79' Κβεκβεσκίρι), Κάσια, Ντβάλι, Λοχοσβίλι (63' Τσιταϊσβίλι), Κιτεϊσβίλι (41' Αλτουνασβίλι), Κοτσορασβίλι, Τσακβετάντζε (83' Νταβιτασβίλι), Μικαουτάντζε (79' Ζιβζιβάτζε), Κβαρατσχέλια