Χωρίς τους διοργανωτές θα συνεχιστεί το Copa America! Οι ΗΠΑ είχαν άδοξο φινάλε στην διοργάνωση, ηττήθηκαν με 1-0 από την Ουρουγουάη στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων, σ' ένα ματς που ήθελαν μόνο νίκη με αποτέλεσμα να αποχαιρετήσουν πρόωρα τερματίζοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, ο Παναμάς επωφελήθηκε από το εν λόγω αποτέλεσμα και και σε συνδυασμό με την άνετη επικράτηση του με 3-1 επί της Βολιβίας "σφράγισε" την παρουσία του στα προημιτελικά, όπως και οι Ουρουγουανοί που προκρίθηκαν ως πρώτοι.

Η Ουρουγουάη υπέταξε τις ΗΠΑ που αποχαιρέτησαν το Copa America

Οι ΗΠΑ "καίγονταν" για τη νίκη κόντρα στην Ουρουγουάη ωστόσο ένα γκολ του Ολιβέιρα ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη η Ουρουγουάη με 1-0. Το γκολ προήλθε έπειτα από εκτέλεση φάουλ όταν και έγινε σε πρώτο χρόνο κεφαλιά, ο Αμερικανός γκολκίπερ απέκρουσε όπως... όπως με αποτέλεσμα ο Ολιβέιρα να πάρει το ριμπάουντ στο 65ο λεπτό και να στείλει με κοντινή προβολή τη μπάλα στα δίχτυα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2erdxqfnig1)

Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα ήταν ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι ΗΠΑ "πάλεψαν" όμως ειδικά επιθετικά δεν κατάφεραν να βρουν τις λύσεις και έτσι οι Ουρουγουανοί έκαναν το 3/3 στον όμιλο και πήραν ως πρώτοι την πρόκριση στους "8'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2erfvdy4frl)

Ο Παναμάς "καθάρισε" την Βολιβία και τσάκαρε εισιτήριο για τα προημιτελικά

Η ήττα των ΗΠΑ από την Ουρουγουάη ήταν "βάλσαμο" για τον Παναμά που έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στην Βολιβία της οποίας επιβλήθηκε με το εμφατικό 3-1. Προηγήθηκε μόλις στο 22ο λεπτό με τον Φαγιάρδο ο οποίος με "κεραυνό" μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2erv3aq1rkh)
Η Βολιβία που "κυνηγούσε" την ισοφάριση την βρήκε... εντέλει στο 69ο λεπτό με τον Μιράντα ο οποίος έπειτα από υπέροχη συνεργασία με τους συμπαίκτες του εκτέλεσε άψογα με συρτό σουτ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2es359qine1)
Ο Παναμάς που πιέστηκε και βρέθηκε με την... πλάτη στον τείχο, πέρασε στην... αντεπίθεση και βρήκε το πολυπόθητο γκολ στο 29ο λεπτό που του έδωσε ξανά το προβάδισμα. Ο Γκερέρο έπειτα από ιδανική σέντρα, κινήθηκε έξυπνα στην περιοχή και με κεφαλιά - ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να περάσει η ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ με 2-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2es3s14d94h)

Φυσικά, ο Παναμάς δεν "βολεύτηκε" με το 2-1 και έψαχνε και ένα τρίτο γκολ το οποίο θα "σφράγιζε" τη νίκη και κατ' επέκταση την πρόκριση. Ο Γιάνις φύλαγε το καλύτερο γκολ για το τέλος όταν και στο 90+1' έστειλε με φοβερή "βολίδα" τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2es4ypa2x6p) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2es5zg4037t)