Τέσσερα εισιτήρια απομένουν μέσω των προολυμπιακών τουρνουά, για να ολοκληρωθούν οι θέσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, στο Παρίσι. Εκείνο της Ρίγας έβγαλε τελικό ανάμεσα στην Βραζιλία και την οικοδέσποινα Λετονία (7/7-19:00).

Η τρίτη περίοδο ήταν αρκετή για να στείλει τη Βραζιλία στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά

Η Βραζιλία αντιμετώπισε πολλά επιθετικά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στις Φιλιππίνες, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με έξι πόντους (27-33). Η "σελεσάο" δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, με την άμυνα των αντιπάλων της να είναι εξαιρετική.

Τα πράγματα όμως διαφοροποιήθηκαν στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, που ήταν αρκετή για να ανατρέψει τα δεδομένα όλου του αγώνα. Με τον Καμπόκλο να δίνει σημαντικές λύσεις και τον Χουέρτας να μοιράζει ασταμάτητα η Βραζιλία με επιμέρους σκορ 24-6 έφτασε στο τέλος του δεκαλέπτου, προηγούμενη με 12 (51-39).

Στην τελευταία περίοδο οι Φιλιππίνες προσπάθησαν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα, μείωσαν στους 7 (53-46), αλλά από εκεί και μετά οι Βραζιλιάνοι ήταν ασταμάτητοι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 71-60 και βρίσκεται ένα βήμα από την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Brazil 🇧🇷 move on to final ending courageous Philippines 🇵🇭 run | Highlights | FIBA OQT 2024 Latvia

Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά η Λετονία

Η Λετονία αν και ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση κόντρα στο Καμερούν δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά ασφαλείας που ήθελε στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 38-35 για την οικοδέσποινα ομάδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν περισσότερη προσήλωση στην άμυνα τους, προσπαθώντας να μη ξεφύγει καμία από τις δύο με το επιμέρους σκορ 15-15 στο τέλος της τρίτης περιόδου να δείχνει τη θέληση και των δύο να βρεθούν στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά της Ρίγας.

Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο η Λετονία με πρωταγωνιστή της Λομάρζ - που τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους - κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να επικρατήσει τελικά του μαχητικού Καμερούν με 72-59 και θα βρει στο δρόμο για το Παρίσι την Βραζιλία (07/07 - 19:00).

Η σύνοψη από το Προολυμπιακό τουρνουά της Ρίγας

Ρίγα

Α' όμιλος
Τα αποτελέσματα: Γεωργία-Λετονία 55-83, Λετονία-Φιλιππίνες 80-89, Φιλιππίνες-Γεωργία 74-76.
Η βαθμολογία: Λετονία 3 (+19), Φιλιππίνες 3 (+7), Γεωργία 3 (-26).

Β' όμιλος
Τα αποτελέσματα: Βραζιλία-Μαυροβούνιο 81-72, Μαυροβούνιο-Καμερούν 70-66, Καμερούν-Βραζιλία 77-74.
Η βαθμολογία: Βραζιλία 3 (+6), Καμερούν 3 (-1), Μαυροβούνιο 3 (-5).