Παράσταση για έναν... ρόλο! Μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί ο προημιτελικός του Copa America της Κολομβίας με τον Παναμά. Οι Κολομβιανοί έκαναν ο,τι ήθελαν τον αντίπαλο τους τον οποίο "ισοπέδωσαν" με το εντυπωσιακό 5-0 έχοντας για ακόμη μια φορά την επίθεση τους σε μεγάλα... κέφια και έναν Χάμες Ροντρίγκες ξανά ασταμάτητο με γκολ και δυο ασίστ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2j1dbuzo3e1)
Η Κολομβία που με την απόδοση της στο χορτάρι δείχνει ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κούπα, θα βρει στον δρόμο των ημιτελικών την Ουρουγουάη που απέκλεισε την Βραζιλία και ο ποδοσφαιρικός πλανήτης περιμένει να απολαύσει μια "μάχη" δίχως αύριο!

Πάρτι της Κολομβίας κόντρα στον Παναμά και πρόκριση στα ημιτελικά του Copa America

Η Κολομβία έδειξε από νωρίς τις... διαθέσεις της αφού μπήκε με σπασμένα τα φρένα και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Χάμες Ροντρίγκες, γνωστός για τις άψογες εκτελέσεις του, εκτέλεσε κόρνερ και βρήκε στην περιοχή τον Κόρντομπα ο οποίος τους νίκησε όλους στον "αέρα" και με κεφαλιά σκόραρε για το 1-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2j0pusvqbfl)
Επτά λεπτά πέρασαν για να διπλασιάσει η Κολομβία τα τέρματα της που έκανε ο,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Χάμες από δημιουργός χρίστηκε σκόρερ αφού στο 15ο λεπτό ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 2-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2j0q76c5c6x)
Ο Παναμάς αφού ξεπέρασε το αρχικό σοκ με το γρήγορο προβάδισμα της Κολομβίας, "άγγιξε" το 2-1 όμως η η μπάλα μετά από κεφαλιά του Φαρίνια στο 18' κατέληξε στο δοκάρι.

Η Κολομβία σφυροκοπούσε αδιάκοπα τα καρέ του αντιπάλου της και κατάφερε να πάρει... αέρα τριών τερμάτων λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο 41ο λεπτό, ο Χάμες έδωσε την δεύτερη ασίστ του, εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ και ο Λουίς Ντίας "κρέμασε" τον Μοσκέρα με εντυπωσιακό τρόπο για το 3-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2j0w22bpo01)
Στο δεύτερο μέρος, οι "καφετέρος" ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι, έπαιζαν δίχως άγχος και έδιναν μοναδική παράσταση στο χορτάρι, ενώ στο 70ο λεπτό ήταν η ώρα να... ξαναχτυπήσουν, αυτή την φορά με τον Ρίος που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με φοβερό σουτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2j12ohsxrlt)
Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90+4' ο Μπόρχα ο οποίος ευστόχησε από τα 11 βήματα για το τελικό 5-0 εν μέσω έντονων πανηγυρισμών και αποθέωσης από την εξέδρα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2j18ezov0wh)