Φουλ για το back to back στο Copa America η Αργεντινή! Η παγκόσμια πρωταθλήτρια έδειξε την ανωτερότητα της κόντρα στον Καναδά όπου με πρωταγωνιστές τους Λιονέλ Μέσι και Χουλιάν Άλβαρες επιβλήθηκε με 2-0 και πήρε το πολυπόθητο ειισιτήριο για τον μεγάλο τελικό όπου θα διασταυρώσει τα ξίφη της με μια εκ των Ουρουγουάη ή Κολομβία. Ο στόχος; Ένας. Να επαναλάβει τον θρίαμβο του 2021 με την Βραζιλία.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2lksi35la9l)
Ο Λιονέλ Μέσι συνεχίζει να γράφει ιστορία και να "τρελαίνει" κόσμο με τα επιτεύγματα του! Με το γκολ που πέτυχε κόντρα στον Καναδά, έφτασε τα 109 και έγινε ο δεύτερος σκόρερ στον κόσμο με την εθνική του ομάδα! Ξπέρασε τον Αλί Νταί, ενώ μόνος πρώτος στην κορυφή βρίσκεται ο Κριστιάνο Ρονάλντο με 130 γκολ. Τα... σπουδαία δεν σταματούν εκεί αφού ο Αργεντινός σταρ σκόραρε σε έκτο Copa America και ισοφάρισε το ρεκόρ του Ζιζιίονιο από το 1957.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2llgs2ybreh)

Η Αργεντινή "λύγισε" τον Καναδά και πάει φουλ για... κούπα

Η Αργεντινή έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της να κυριαρχήσει και να επιβάλλει τον ρυθμό της στον αγωνιστικό χώρο, ο Λιονέλ Μέσι ήταν από τα πρώτα λεπτά δραστήριος και απείλησε μόλις στο 11ο λεπτό όπου μετά από γύρισμα του Άνχελ Ντι Μαρία εξαπέλυσε δυνατό σουτ το οποίο κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2llrypgomc9)
Το γκολ που έψαχνε η "αμπισελέστε" από τα πρώτα κιόλας λεπτά ήρθε εντέλει στο 22' με τον Χούλιαν Αλβάρες. Ο Ντε Πολ με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον επιθετικό της Μάντσεστερ Σίτι ο οποίος με εκπληκτικό κοντρόλ απέφυγε αντίπαλο και πλάσαρε εύστοχο για να δώσει το προβάδισμα στους Αγεντίνους με 1-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2lkcb6jhbbd)
Στο 34ο λεπτό λίγο έλειψε ο Άνχελ Ντι Μαρία που έγινε ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της Αργεντινής να σκοράρει με εντυπωσιακό τρόπο και ψιλοκρεμαστό σουτ από πλάγια θέση όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2llw1vjev15)
Ο Λιονέλ Μέσι "άγγιξε" το 2-0 λίγο πριν την ανάπαυλα και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό όταν και "χόρεψε" τους αντιπάλους του, πάτησε περιοχή και δοκίμασε σουτ το οποίο "έξυσε" το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2llksk7trm1)
Η Αργεντινή συνέχιζε να έχει τα ηνία στο δεύτερο μέρος, ενώ το γκολ που τόσο κυνηγούσε ο Μέσι στο παιχνίδι με τις ενέργειες του, το πέτυχε στο 51ο λεπτό όπου και με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0 και "κλείδωσε" τη νίκη - πρόκριση για την αγαπημένη του "αλμπισελέστε".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2lkla8y3m61)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Μαρτίνες, Μοντιέλ (71' Μολίνα), Ρομέρο, Λ. Μαρτίνες, Ταλιαφίκο (64' Οταμέντι), Ντι Μαρία (78' Γκονσάλες), Ντε Πολ, Ένσο Φερνάντες, Μακ Άλιστερ (78' Παλάσιος), Μέσι, Άλβαρες (78' Μαρτίνες).

ΚΑΝΑΔΑΣ: Κρεπέα, Τζόνστον, Μπομπίτο, Κορνέλιους, Ντέιβις (71' Οσόριο), Κονέ, Εουστάκιο (72' Χονιέρε), Χάντσον-Οντόι (55' Αλ Αχμέντ), Ντέιβιντ (64' Ολουβατίμικχιν), Σάφελμπουργκ (55' Μίλαρ), Λάριν.