Η Αγγλία θα διεκδικήσει τον τίτλο του Euro 2024 αφού προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό, μετά τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Ολλανδία. Τα "Τρία λιοντάρια" θα βρεθούν για δεύτερη σερί φορά σε τελικό του Euro. Αντίπαλος τους θα είναι η Ισπανία την Κυριακή. Το γκολ που έδωσε την πρόκριση σημείωσε ο Γουότκινς στο 90'.

Παράλληλα σε ηλικία μόλις 19 ετών και 82 ημερών, ο Kόμπι Μεϊνού είναι ο νεότερος παίκτης που έχει παίξει ποτέ σε ημιτελικό μεγάλης διοργάνωσης (Παγκόσμιο Κύπελλο/ΕURO) για την Αγγλία.

Η Ολλανδία προηγήθηκε με γκολάρα του Σίμονς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς μόλις στο 7' η Ολλανδία άνοιξε το σκορ. Ο Χάβι Σίμονς τράβηξε σουτάρα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Αγγλίας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2m3dkvy2eq1)

Η Αγγλία πίεσε και ισοφάρισε με τον Κέιν

Τα "Τρία Λιοντάρια" έδειξαν επίσης τις διαθέσεις τους με ένα δυνατό σουτ του Χάρι Κέιν στο 13' με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2m3jsfuejgp)
Ένα λεπτό αργότερα η Αγγλία έβγαλε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Κέιν έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ, αν και ο Ντάμφρις είχε βρει το πόδι του Άγγλου σταρ. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο διαιτητής Φέλιξ Τσβάιερ έδωσε πέναλτι. Ο Χάριν Κέιν το ανέλαβε και ήταν εύστοχος στο 18' για να κάνει το 1-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2m3mz1wfotd)
Νέα μεγάλη ευκαιρία για τα "Τρία Λιοντάρια" αυτή την φορά στο 23'. Ο Φόντεν έκανε τα πάντα πλάσαρε και ο Ντάμφρις έδιωξε στη γραμμή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2m3s0kxgq0x)

Δοκάρια για Ολλανδία και Αγγλία

Η Ολλανδία είχε την δική της εξαιρετική στιγμή στο 30ο λεπτό. Ο Ντάμφρις έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι. Δοκάρι και η Αγγλία στο 32' με τον Φόντεν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2m3x13ugw7t)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2m3z571mcop)

Η Ολλανδία απείλησε πρώτη στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο δενε είχε την ίδια ένταση που είχε το πρώτο. Οι δύο ομάδες έγιναν πιο συντηριτικές με την Ολλανδία να περίμενε την Αγγλία, δίνοντας χώρο και μπάλα. Ωστόσο οι "οράνιε" ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο δεύτερο 45λεπτο. Πιο συγκεκριμένα στο 65' μετά από σέντρα, ο Φαντ Ντάικ έκανε την προβολή και ο Πίκφορντ έκανε σωτήρια επέμβαση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2m41l65o07l)

Όλι Γουότκινς ο λυτρωτής

Επόμενη φάση ήταν στο 80' με το γκολ που έβαλε ο Σάκα για την Αγγλία να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ωστόσο α "Τρία Λιοντάρια" βρήκαν το γκολ που ήθελαν στο 90'. Ο Γουότκινς πήρε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή και με εξαιρετική κίνηση και σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την Αγγλία στον μεγάλο τελικό της Κυριακής κόντρα στην Ισπανία.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2m5inhn68pt)