Η Αγγλία αντιμετώπισε στον τελικό του Euro 2024 την Ισπανία στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, με μοναδικό στόχο το πρώτο ευρωπαϊκό Κύπελλο της ιστορίας της. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τις δύο αντιπάλους να δίνουν βάση στις άμυνες τους. Στο δεύτερο μέρος όμως η Ισπανία μπήκε πολύ δυνατά και βρήκε γκολ στο 47ο λεπτό με τον Νίκο Γουίλιαμς, ενώ έχασε πολλές ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ. Τα "τρία λιοντάρια" ισοφάρισαν χάρις σε γκολ του Πάλμερ, αλλά η "χρυσή" αλλαγή του Ντε Λα Φουέντε, Μίκελ Ογιαρθάμπαλ έδωσε το τρόπαιο στην Ισπανία που επικράτησε τελικά με 2-1 και σήκωσε το Euro.

Χωρίς ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο που είχε σκοπιμότητα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν από την αρχή βάση στις άμυνες τους με σκοπό να διασφαλίσουν το σκορ, με τις μονομαχίες όπως εκείνη του Νε Νορμάν και του Γουόκερ να δείχνουν το πάθος για το τρόπαιο που έχουν οι δύο αντίπαλοι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2phw5zqg7hl)
Η πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του αγώνα ανήκε στην Ισπανία με τον Νίκο Γουίλιαμς να απειλεί από την αριστερή πλευρά, αλλά κατά τη διάρκεια που πλάσαρε, ο Στόουνς έπεσε στα πόδια του και έδιωξε τον κίνδυνο για την εστία του Πίκφορντ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2pi3vrsdsw1)
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αγγλία να κάνει τη πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα στο 40ο λεπτό, όταν η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Φιλ Φόντεν, ο οποίος σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ουνάι Σιμόν που δεν ανησύχησε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2piclwipfp5)

Συνεχόμενη πίεση της Ισπανίας για δεύτερο γκολ στον τελικό

Η Ισπανία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με τα δύο "μωρά" της να συνεργάζονται άψογα και να κάνουν το 1-0. Ο Λαμίν Γιαμάλ πήρε ωραία τη μπάλα λίγο μπροστά από το κέντρο, άνοιξε όμορφα στον Νίκο Γουίλιαμς ο οποίος με πλασέ έβαλε μπροστά τους "φούριας ρόχας".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2piupeokq95)
Οι Ισπανοί μετά το γκολ ανέβηκαν πολύ ψυχολογικά και έφτασαν πολύ κοντά και σ' ένα δεύτερο γκολ με τον Όλμο να δέχεται την πάσα του Γουίλιαμς μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει λίγα μέτρα άουτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2pja3vfialt)
Η μεσοεπιθετική γραμμή των "φούριας ρόχας" έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των "τριών λιονταριών" με τον Γιαμάλ να κάνει ακόμη μία εντυπωσιακή κάθετη πάσα αλλά ο Αλβάρο Μοράτα δεν τελείωσε σωστά τη φάση και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 των Ισπανών.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2pjdmv1uuq9)

Η Ισπανία τις ευκαιρίες - Η Αγγλία το γκολ με τον Πάλμερ

Οι ευκαιρίες της Ισπανίας διαδέχονταν η μία την άλλη με τον Νίκο Γουίλιαμς αυτή τη φορά να απειλεί την εστία του Πίκφορντ στο 56ο λεπτό, αλλά το δυνατό σουτ του παίκτη της Μπιλμπάο κατέληξε άουτ, μη ανησυχώντας τον τερματοφύλακα της Αγγλίας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2pjfu9dw1mp)
Η σκυτάλη βεβαίως πήγε στον Λαμίν Γιαμάλ - που έκλεισε μόλις χθες (13/07) τα 17 του χρόνια - αλλά ο ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα αν και βρέθηκε απέναντι στον Πίκφορντ, ο τερματοφύλακας της Έβερτον έβαλε σωστά τα χέρια του και έδιωξε σε κόρνερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2pjnctche55)
Όσο έχαναν τις ευκαιρίες οι "φούριας ρόχας", η Αγγλία κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Κόουλ Πάλμερ να μπαίνει ως αλλαγή και να δικαιώνει τον Γκάρεθ Σάουθγκειτ, με τον ποδοσφαιριστή της Τσέλσι με εντυπωσιακό πλασέ να κάνει το 1-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2pjplmxtva1)
4329749
4329750
4329751
4329754

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία χάρις σε γκολ της "χρυσής" αλλαγής του Ογιαρθάμπαλ

Η Ισπανία προσπάθησε να βρει το γκολ που θα της έδινε τον τίτλο, αλλά ο Λαμίν Γιαμάλ παρά το εξαιρετικό παιχνίδι που έκανε κάθε του προσπάθεια σταματούσε πάνω στον τερματοφύλακα της Αγγλίας ο οποίος κρατούσε το 1-1 για την ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2pjxkl52r6x)
Στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης όμως όλα άλλαξαν, με τη "χρυσή" αλλαγή του Ντε Λα Φουέντε, Μικέλ Ογιαρθάμπαλ να τρυπώνει στην άμυνα της Αγγλίας και εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Κουκουρέγια έκανε το 2-1 για την Ισπανία.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2pjzryri9jd)
Τα "τρία λιοντάρια" προσπάθησαν να βρουν το γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά οι συνεχόμενες κεφαλιές των παικτών του Σάουθγκεϊτ έβρισκαν απάντηση, με τον Όλμο να πανηγυρίζει σα γκολ την "απόκρουση" του πάνω από τη γραμμή του τέρματος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2pk45l6h0w1)

Ισπανία (Ντε Λα Φουέντε, 4-2-3-1): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν (83' Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια - Ρόδρι (46' Θουμπιμέντι), Ρουίθ - Γιαμάλ (89' Μερίνο), Όλμο, Γουίλιαμς, Μοράτα (67' Ογιαρθάμπαλ)

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκειτ): Πίκφορντ - Γουόκερ, Στόουνς, Γκιεϊ - Σακά, Μέινου (70' Πάλμερ), Ράις, Σο, Φόντεν (89' Τόνι), Μπέλιγχαμ - Κέιν (61' Γουότκινς)