Η Εθνική Ελλάδας έδειξε το μέταλλο της στο φιλικό κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο, στέλνοντας μήνυμα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024. Νίκησε 67-65 με ανατροπή, χάρη σε καλάθι του Κώστα Παπανικολάου, δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Κι όλα αυτά ενώ ήταν πίσω σχεδόν σε όλο το ματς, ενώ αγωνίστηκε χωρίς τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Νικ Καλάθη, Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ενώ πρόβλημα έβγαλε και ο Τολιόπουλος.

Ο Παπαγιάννης ξεχώρισε στο πρώτο 10λεπτο

Η Εθνική Ελλάδας αγωνίστηκε στο φιλικό με το Πουέρτο Ρίκο, με σημαντικές απουσίες. Επίσης μόνιμος απόντας είναι πλέον ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Το Πουέρτο Ρίκο ξεκίνημα το ματς με ένα 4-0 και στην συνέχεια κράτησε το προβάδισμα. Στο 4:21 ο Παναπαγιάννης με τρίποντο μείωσε σε 9-8, αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι το έκαναν 11-8, 13-9 και 18-10.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2r2pob3dcmh)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2r2ypgzgodt)
Για να κλείσει το πρώτο 10λεπτο με 20-15 υπέρ του Πουέρτο Ρίκο. Σε αυτό ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 6 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2r2gwchiz2p)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2r3bv4ryqo9)
Η Εθνική έκλεισε την πρώτη περίοδο με 15 πόντους, 1/4 βολές, 4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ (8-3), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 4 λάθη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2r3f4w63nm1)

Η Εθνική Ελλάδος "μάζεψε" τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε και η Εθνική βρέθηκε ακόμα και 28-20 πίσω στο σκορ στο 13:48. Η άμυνα ήταν ευάλωτη και ο Βασίλης Σπανούλης έψαχνε να βρει λύσεις, αφού οι παίκτες δεν έβγαζαν και ένταση. Την ίδια στιγμή που το Πουέρτο Ρίκο έδινε γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Πάντως λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου είχε καλές άμυνες ενώ με πόντους από τον Γουόκαπ το τελείωσε πίσω στο σκορ με 36-32, "μαζεύοντας" την διαφορά.

Η Εθνική Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο είχε 32 πόντους, με 3/6 βολές, 10/19 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 21 ριμπάουντ (17-4), 12 ασίστ, δυο κλεψίματα, τρία κοψίματα, επτά λάθη.

Το Πουέρτο Ρίκο ξέφυγε και με δέκα πόντους στο 3ο δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο επίσης δεν εξελίχθηκε καλά για την γαλανόλευκη, με τον κόσμο, που είχε γεμίσει το γήπεδο, να φώναζε συνθήματα για να την εμψυχώσει. Το Πουέρτο Ρίκο έτρεχε και σκόραρε με ευκολία. Οι Παπαγιάννης, Παπανικολάου, Χαραλαμπόπουλος, Καλαϊτζάκης, το πάλεψαν στην επίθεση, ωστόσο η άμυνα παρέμεινε ευάλωτη. Κι το σκορ πήγε στο 44-38 στο 24:13, 50-43 στο 26:25, 55-48 στο 28:45 και 58-48 στο 29:24 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2r3yu87cgs1)
Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Καλαϊτζάκης "παρέσυρε" την Εθνική σε ένα πιο γρήγορο ρυθμό και με 4 σερί πόντους και καλές άμυνες, το σκορ μειώθηκε στο 58-54 στο 32:00.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και η Εθνική Ελλάδας, έγινε πιο γρήγορη με αποτέλεσμα να μειώσει την διαφορά και στο φινάλε το πήγε τον πόντο. Για να έρθει το καλάθι του Παπανικολάου στο τέλος και να ολοκληρώσει την ανατροπή.