Ο Παναθηναϊκός τελείωσε νικηφόρα και με θετικό συντελεστή στην άμυνα τα φιλικά προετοιμασίας του, μία εβδομάδα πριν την έναρξη των ευρωπαϊκών υποχρεώσεών του, για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League. Οι "πράσινοι" επικράτησαν 1-0 της Μακάμπι Νετάνια, σε ματς που παρουσιάστηκαν οι νέες... ρετρό φανέλες του "τριφυλλιού". Το παιχνίδι, που άργησε 5 λεπτά να αρχίσει, ήταν το πρώτο του Νεμάνια Μαξίμοβιτς ως βασικού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2sv8bbfrqch)

Επιπλέον, ήταν και το ντεμπούτο του Σβέριρ Ίνγκασον με τους "πράσινους", αφού ο Ισλανδός ανακοινώθηκε την περασμένη Δευτέρα. Ο νεοαποκτηθείς κεντρικός αμυντικός χειροκροτήθηκε και το ίδιο έγινε με τον Φώτη Ιωαννίδη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2svfkv3hc95)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2svb0ng33ix)

Παναθηναϊκός-Μακάμπι Νετάνια: Με Ντραγκόφσκι και Μαντσίνι

Αφού λύθηκε το πρόβλημα με τα δίχτυα της εστίας της Μακάμπι, το παιχνίδι άρχισε και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, με τον Ντραγκόφσκι να κάνει σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Βάργκας στο 10'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2swrm4f8hn5)

Οι "πράσινοι" ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης και ο Μαξίμοβιτς λίγο έλειψε να σκοράρει με κεφαλιά στο 27'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2svurl7cfy1)

Το γκολ ήρθε λίγο αργότερα, με ομαδική προσπάθεια που έβγαλε τον Ντανιέλ Μαντσίνι στη μικρή περιοχή των Ισραηλινών. Ο ίδιος είχε θέσει τις βάσεις με φανταστική ντρίμπλα πριν το 1-2 με τον Τζούριτσιτς, στο 30'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2svzdxefaex)

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού για περίπου 50 λεπτά της αναμέτρησης. Μπορούσε να σκοράρει στο 51' με τον Κώτσιρα.

Η Μακάμπι, όμως, βρήκε σημαντική ευκαιρία με πλασέ του Κόλτζεν στο 65'. Στο 74' ο Ίνγκασον, που μπήκε στο παιχνίδι δύο λεπτά νωρίτερα, έσωσε τον Παναθηναϊκό από βέβαιη παραβίαση και το ίδιο έκανε στο ριμπάουντ ο Κάτρης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2sxd1sjypih)

Τελευταία φάση ήταν η κεφαλιά του Νίκα στο 84', που έφυγε λίγο έξω.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2sxj6yzrugx)

Παναθηναϊκός (Ντ. Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Μαξίμοβιτς, Βιλένα, Μπακασέτας, Μαντσίνι, Τζούριτσιτς, Γερεμέγεφ.
Μακάμπι Νετάνια: Nιρ Ον Ομέρ Γιακόβ, Μπεν Σαμπάτ, Χεριμπέρτο Ταβάρες, Γιαμπέρ, Καναρίκ, Κέλερ, Λέβι, Πλακουσένκο, Σάντε, Βάργκας, Ζλατάνοβιτς.