Με τον Βίλι Ερνανγκόμεθ και τον Σάντι Αλντάμα να ξεχωρίζουν, αλλά και τον Χουάντσο να μένει άποντος, νίκησε η Ισπανία την Αργεντινή 76-72 για φιλικό προετοιμασίας ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων 2024. Η αντίπαλος της Εθνικής έκανε ένα πολύ παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο, με 29 πόντους ενεργητικό, αλλά έβαλε μόλις 25 στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε δύσκολα τη νίκη.

Ο Σέρτζιο Σκαριόλο δεν είχε στη διάθεσή του τους Λορέντζο Μπράουν και Ρούντι Φερνάντεθ, τους οποίους η εθνική Ελλάδος μπάσκετ θα βρει οπωσδήποτε στο δρόμο της σε ένα παιχνίδι (30/7-12:00), που, όπως όλα, θα είναι καθοριστικό.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-42, 63-59, 76-72

Ισπανία (Σ. Σκαριόλο): Πραντίγια 2, Λόπεζ-Αροστέγκι 10 (2), Αλντάμα 14 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπριθουέλα 7 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντίαθ 5, Ερνανγκόμεθ Μπ. 13 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκαρούμπα 8 (4 ριμπάουντ), Αμπρίνες 6 (2), Γιουλ 13 (2/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ Χ. (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Πάρα 1