Οι εκλάμψεις από τον περυσινό εφιάλτη, στην Κρήτη, επανήλθαν για την εθνική Νέων Ανδρών στον ημιτελικό με τη Γαλλία για το Eurobasket U20 που διεξάγεται στην Γκντίνια της Πολωνίας. Εκείνο το 98-51 του ημιτελικού εμφανίστηκε έκδηλο σε αυτό το παιχνίδι, στο οποίο οι Γάλλοι κυριάρχησαν σε τέτοιο βαθμό στο πρώτο ημίχρονο, ώστε να μην ανησυχούν για το δεύτερο.

LIVE - France v Greece | FIBA U20 EuroBasket 2024 | Semi-Finals

Η Εθνική έδειξε χαρακτήρα και επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο και τους ηρωισμούς του Αλέξανδρου Σαμοντούροφ, όμως έμεινε από καύσιμα στα μέσα της τέταρτης περιόδου και δεν μπόρεσε να φτάσει στο σημείο να ενορχηστρώσει μια αντεπίθεση που θα ήταν παροιμιώδης. Ηττήθηκε εν τέλει και θα παίξει, ακριβώς όπως πέρυσι, με το Βέλγιο για το χάλκινο μετάλλιο (21/7-19:00). Στην Κρήτη νίκησε 68-64 τους Φλαμανδούς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2umpb8jsgcp)

Γαλλία-Ελλάδα: Ο μικρός θάνατος της δεύτερης περιόδου

Σε αντίθεση με το ματς της Κρήτης, η εθνική Ελλάδος μπάσκετ U20 έβγαλε αντίδραση στο παιχνίδι της Γκντίνια. Οι Γάλλοι δεν είναι τυχαίοι, προφανώς: εκτός του ότι πάνε να κάνουν το back2back σε χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση, είναι και η χώρα που είχε στο φετινό ντραφτ τρεις παίκτες στους πρώτους έξι.

Ωστόσο, το προφανές είναι ότι η Εθνική πελαγοδρόμησε σε κατάσταση πανικού κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο μίας αναμέτρησης, στην οποία οι "τρικολόρ" ξεκίνησαν με επτά αναπάντητους πόντους και βρέθηκαν να προηγούνται 15-2. Η "γαλανόλευκη" εξισορρόπησε κάπως την κατάσταση, αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πραγματικός κόλαφος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2ukyzhyct7d)

Η Γαλλία έβαλε 26 πόντους και δέχθηκε μόλις έξι, κυριαρχώντας παντού. Πήρε καταρχάς 15 περισσότερα ριμπάουντ, 26 εναντίον 1, ενώ ανάγκασε την Ελλάδα σε 15 λάθη στα πρώτα 20', ένας εξωφρενικός αριθμός.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2ul9u44tk4p)

Αυτό έφερε εύκολους πόντους. Στο τέλος του ημιχρόνου, οι Γάλλοι πέτυχαν 21 πόντους από ελληνικά λάθη, ενώ οι παίκτες του Παπαδόπουλου μόλις 2.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2uljve5mn5l)

Επιπλέον, έβαλαν 14 από τους 47 πόντους τους στον αιφνιδιασμό, 12 από ανανέωση κατοχής, ενώ οι αναπληρωματικοί τους σημείωσαν 18. Σε αυτούς, η Εθνική αντιπαρέταξε μόλις εννιά πόντους (έναν στον αιφνιδιασμό και οκτώ από τους αναπληρωματικούς) και έβαλε μόλις έξι στη δευτερη περίοδο.

Γαλλία-Ελλάδα: Ημιτελής αντεπίθεση

Η Εθνική μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο για να παίξει για κάτι πιο ισχυρό από τη νίκη: για την αξιοπρέπειά της. Εν ριπή οφθαλμού, ένα επιμέρους 12-1 έφερε τη διαφορά στους 19, 48-29. Δεν ήταν ακόμη μέσα στο ματς και συγχρόνως ξεκίνησε να παίζει με το υστέρημα της ενέργειάς της.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2um5jmzl895)

Χαρακτηριστική είναι η στιγμή που ο Ντικούδης αστοχεί σε δύο βολές και η Εθνική χάνει την επίθεση ύστερα από αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε η Γαλλία με το σκορ στο 57-43.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2umd8whqlcp)

Η "γαλανόλευκη" δεν κατέβηκε τους 14 πόντους παρά όταν ήταν αργά (68-55 με 1'40'' για τη λήξη), όμως έκανε την προσπάθειά της, ενώ εννοείται ότι σε αυτές τις ηλικίες οι αποφάσεις υπόκεινται σε παρόρμηση. Και οι Γάλλοι είχαν τέτοια, μερικά γρήγορα σουτ, αλλά ένιωθαν ασφάλεια να κάνουν συντήρηση και για τον τελικό με τη Σλοβενία (21/7-21:30).

Η Εθνική πίεσε μέχρι εσχάτων, ανάγκασε τη Γαλλία σε λάθη, αλλά το καθαρό μυαλό που χρειάστηκε στην επίθεση δεν υπήρχε στο ποσοστό που απαιτείτο για να γυρίσει από ένα τέτοιο ματς.