Μπορεί ο Χαβιέρ Μασκεράνο να ήταν μέλος της εθνικής Αργεντινής που κατέκτησε μόνο με νίκες το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, το 2004, ωστόσο η ζωή του προπονητή είναι αυτονοήτως πιο δύσκολη από εκείνη του παίκτη. Η ομάδα του μπορεί να μην ηττήθηκε από το Μαρόκο, στο παιχνίδι της πρεμιέρας των Ολυμπιακών Αγώνων 2024, που έγινε στο Σεντ Ετιέν, ωστόσο σώθηκε με τον Μεδίνα στο 90+16', σε παιχνίδι που, παρ' ότι θεωρήθηκε λήξαν, ο διαιτητής δεν έκανε ποτέ το τριπλό σφύριγμα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xupf5y22jl)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xskzr1ajfd)

Ο Σαντιάγκο Έσε ήταν βασικός και έκανε την τέταρτη συμμετοχή του στην Κ23, όμως έπαιξε 69 λεπτά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xuetvrxpi1)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xugf9eec9t)

Η Αργεντινή είχε τις ευκαιρίες της για να ισοφαρίσει στο τέλος, αφού ο μικρότερος γιος του Ντιέγκο Σιμεόνε, ο 21χρονος Τζουλιάνο, είχε μειώσει σε 2-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xu21v8ol01)

Το Μαρόκο έπιασε εξαπίνης την Αργεντινή και σκόραρε στα χασομέρια του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Χακίμι βρήκε τον Ραχίμι με παράλληλη μεταβίβαση ύστερα από ωραίο συνδυασμό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xta0ioq11t)

Ο 28χρονος Μαροκινός φορ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό γκολ του στο 51' με πέναλτι, ενώ έγινε η φάση του Μεδίνα στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων, η οποία έφερε την αναταραχή, κροτίδες εις βάρος των Αργεντινών και ανθρωποκυνηγητό στον αγωνιστικό χώρο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xtxbmjrott)

Το εκπληκτικό είναι πως η επίσημη λήξη του παιχνιδιού δόθηκε λίγο μετά τις 18:50 ώρα Ελλάδος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xvm6vcn7zl)

Πάντως, όπως φαίνεται, οι φίλοι του Μαρόκου πήραν την εκδίκησή τους για το τραγούδι των παικτών της εθνικής Αργεντινής περί Αφρικανών Γάλλων μετά τον τελικό του Copa America.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xsqupnmlrl)

Μαρόκο: Μουνίρ, Χακίμι, Μπουκαμίρ, Ταργκαλίνε, Ελ Ουάχντι, Ρίτσαρντσον, Ελ Αζουζί, Άκομαχ, Μπεν Σεγκίρ, Ελ Κανούς, Ραχίμι.
Αργεντινή: Ρούλι, Γκαρσία, Ντι Σεσάρε, Οταμέντι, Σολέρ, Μπαρέτο, Μεντίνα, Έσε, Ζενόν, Αλμάδα, Μπελτράν, Άλβαρες.