Απίστευτος επίλογος στο παιχνίδι πρεμιέρας της ΑΕΚ στην Ευρώπη! Η "'Ένωση" αν και ήταν σαφώς ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και υποχρέωσε την Ίντερ Εσκάλδες να "υποκλιθεί" στην ανωτερότητα της όταν και προηγήθηκε με 4-0, είδε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 4-3 και να της "γκρεμίζουν" το ισχυρό προβάδισμα, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y1ivsq33kh)
Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία, Γκατσίνοβιτς και Μουκουντί τα γκολ για τους "κιτρινόμαυρους" που έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να σημειώσουν περισσότερα γκολ, ενώ ο Γκαρσία έχασε πέναλτι όταν και το σκορ ήταν 4-1. Απίστευτο αυτογκόλ του Βίντα για το 4-1 της ομάδας από την Ανδόρα, με πέναλτι μείωσαν οι φιλοξενούμενοι σε 4-2. Το ντεμπούτο του με τα "κιτρινόμαυρα" πραγματοποίησε ο Κοϊτά

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y1ngz2rktt)
Στα... χέρια της ΑΕΚ η πρόκριση, με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να καλείται να κάνει το καθήκον της στον επαναληπτικό αγώνα στην Ανδόρα για να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο στον τρίτο προκριματικό γύρο της ευρωπαϊκής διοργάνωσης. 1η Αυγούστου στις 19:30 ορίστηκε η ρεβάνς η οποία μάλιστα θα διεξαχθεί σε... συνθετικό χλοοτάπητα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y1tloh5kq9)

Προηγήθηκε με 4-0 η ΑΕΚ με... καταιγισμό ευκαιριών, μείωσε από το... πουθενά η Ίντερ Εσκάλδες

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε τη μπάλα στα πόδια της, ενώ "άγγιξε" το 1-0 μόλις στο 5ο λεπτό. O Λιούμπισιτς επιχείρησε σουτ το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Μουνιόθ, ενώ στη συνέχεια ο Γκατσίνοβιτς πήρε το ριμπάουντ όμως η μπάλα δεν του έκανε το... χατίρι και κατέληξε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xz87q7rtzt)
Παρ' όλα αυτά το γκολ για την "Ένωση" που μπήκε... φουριόζα στο ματς δεν άργησε να έρθει. Ένα λεπτό αργότερα (6'), ο Λιβάι Γκαρσία μετά από βαθιά μπαλιά, έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έβγαλε ιδανική σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Λιούμπισιτς με προβολη΄δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 και το πρώτο επίσημο γκολ της ΑΕΚ για τη νέα σεζόν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xz3mia5bt5)
Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν τα ηνία, απείλησαν με κεφαλιά του Μουκοντί στο 11ο λεπτό, ενώ ασκούσαν ασφυκτικό πρέσινγκ στα καρέ των φιλοξενούμενων οι οποίοι δεν κατάφερναν να βρουν χώρους και να φανούν απειλητικοί.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xyxgisntbl)
Στο 20ο λεπτό η ΑΕΚ πήρε... αέρα δυο τερμάτων, με τον Θωμά Στρακόσα να έχει μεγάλη συμμετοχή στο γκολ. Ο γκολκίπερ της "Ένωσης" διάβασε σωστά την φάση καθώς είδε τον Λιβάι Γκαρσία να κάνει κίνηση στην περιοχή και με άψογη μακρινή μπαλιά βρήκε τον 26χρονο επιθετικό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xzfw1zrvll)
Το σουτ που εξαπέλυσε σε πρώτο χρόνο κατέληξε στην αγκαλιά του Μουνιόθ ο οποίος ωστόσο έκανε ασταθή επέμβαση με αποτέλεσμα ο Γκαρσία να πάρει το ριμπάουντ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xzfw1pewwh)
Η ΑΕΚ έκανε ο,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και η ποιότητα αλλά και η πίεση της απέδωσαν για ακόμη μια φορά καρπούς. Ο Γκατσίνοβιτς βρέθηκε αμαρκάριστος στα όρια της περιοχής και με φοβερό σουτ στο 31ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.

Τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους ήταν ... παράσταση για έναν ρόλο και η ΑΕΚ είχε δυο τεράστιες ευκαιρίες να κάνει το 4-0 ωστόσο οι "κιτρινόμαυροι" τα "χάλασαν" στην τελική ενέργεια. Στο 45+1' ο Μουνιόθ απόκρουσε σουτ του Ελίασον, ενώ στο 45+2' ο Λιούμπισιτς δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση μετά από γύρισμα του Ελίασον.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xzzswsnj6h)
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ίντερ Εσκάλδες είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Λόπεθ ο οποίος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Στρακόσα ο οποίος τον "νίκησε" και απομάκρυνε τη μπάλα σε κόρνερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y0lg0a2srd)
Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η ΑΕΚ ανέβαζε ολοένα και περισσότερο στροφές, ήταν ήδη μπροστά με 3-0 στο σκορ όμως φαινόταν πως θέλει να δώσει διαστάσεις... θριάμβου στο σκορ. Το γκολ για τους γηπεδούχους  δεν άργησε να έρθει ξανά, αυτή τη φορά από τον Μουκουντί ο οποίος με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έγραψε το 4-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y0mtcil8q1)
Δυο λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ βρέθηκε μια... ανάσα από το πέμπτο της γκολ όμως ο Λιούμπισιτς αντί να "καθαρίσει" μόνος του την φάση και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση μετά από συρτή σέντρα του Ελίασον, προτίμησε να κάνει κάτι σαν... πάσα στον Ρότα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y0ptnvn92p)
Στο 65ο λεπτό η Ίντερ Εσκάλδες μείωσε από το... πουθενά και με απίστευτο αυτογκόλ του Βίντα ο οποίος στην προσπάθεια του να γυρίσει τη μπάλα με κεφαλιά στον Στρακόσα μετά από βαθιά μπαλιά αντιπάλου, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του με αποτέλεσμα η ομάδα από την Ανδόρα να μειώσει σε 4-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y0uevbdcyh)
Στο 73ο λεπτό, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι όταν και ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Μουνιόθ και ανατράπηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ. O επιθετικός της "Ένωσης" ανέλαβε την εκτέλεση όμως νικήθηκε από τον Μουνιόθ με αποτέλεσμα να παραμείνει το 4-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y10k1act4p)
Τρία λεπτά αργότερα (76'), η Ίντερ Εσκάλδες μπήκε ξανά στο... παιχνίδι όταν ήταν ήταν η σειρά της να κερδίσει πέναλτι, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα για ανατροπή του Στρακόσα στον Αντρέου ο οποίος ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και μείωσε σε 4-2.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y1543bqwsh)
Ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει τα πατήματα της και να... συνέλθει από την μείωση του σκορ ήρθε εκ νέου απίστευτη εξέλιφη στο ματς όταν και στο 83ο λεπτό η άμυνα δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Μαρτίνες με μακρινό δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να μειώσει σε 4-3.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y19poy13jl)
Μετά το... σοκ η ΑΕΚ έκανε ο,τι μπορούσε για να βγάλει αντίδραση, ανέβασε τις γραμμές της με στόχο να βρει ένα γκολ και να "μεγαλώσει" τη διαφορά, είχε δυο ευκαιρίες στις καθυστερήσεις με σουτ των Κοϊτά και Άμραμπατ τα οποία δεν είχαν... τύχη με αποτέλεσμα να παραμείνει μέχρι τέλους το 4-3 και να φτάνουν οι φιλοξενούμενοι σε μίνι... ανατροπή.

ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (75' Μάνταλος), Σιμάνσκι (64' Γαλανόπουλος), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (64' Κοϊτά), Ελίασον (64' Φερνάντες), Λιούμπιτσιτς, Γκαρσία (75' Άμραμπατ).

Ίντερ Εσκάλδες: Μουνιόθ, Γκαγιέγκο, Πουέντες (89' Ερμάν), Φέχερ, Τόρες (63' Σάντσες), Έλο (46' Μαρτίνεθ), Αλόνσο, Μπουχάρμα (63' Αντρέου), Μπερλάνγκα, Ζαν-Λουκ (19' Ντε Λα Τόρε), Λόπες.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y1qkbf3jjd)