Πολλά ευτράπελα στολίζουν το διάκοσμο της Ιστορίας των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά ουδέν εξ αυτών είναι τόσο αξιοσημείωτο, όσο τα συμβάντα στο παιχνίδι της Αργεντινής με το Μαρόκο, τα οποία διημείφθησαν... δύο ημέρες πριν την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024

Οι Γάλλοι έχασαν το παιχνίδι με τη σοβαρότητα, αλλά κέρδισαν εκείνο με την κωμωδία πολύ νωρίς: με το σκορ στο 2-1 υπέρ του Μαρόκου και την ατμόσφαιρα οξυμένη λόγω του θεωρούμενου και ως ρατσιστικού συνθήματος που φώναξαν οι Αργεντινοί για τους Αφρικανούς Γάλλους μετά την κατάκτηση του Copa America, η "αλμπισελέστε" ισοφάρισε στο... 90+16'. Σε εκείνο το σημείο έγινε κάτι ασύλληπτο, ειδικά από τη στιγμή που η επιτροπή "Παρίσι 2024" δεσμευόταν για την ασφάλεια των Αγώνων. Άναψαν καπνογόνα και έπεσαν κροτίδες στη μεριά των Αργεντινών ποδοσφαιριστών στον αγωνιστικό χώρο, ενώ οξύθυμοι οπαδοί, πιθανώς Μαροκινοί, ένιωσαν άνετα να κάνουν βόλτες στον αγωνιστικό χώρο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xv5n4vuza9)

Ο κλαυσίγελως συνεχίστηκε, όταν η επίσημη ιστοσελίδα των Ολυμπιακών Αγώνων κατοχύρωσε το τελικό σκορ 2-2, περίπου 45 λεπτά μετά τη λήξη του παιχνιδιού. Ωστόσο, δεν ήταν η τελευταία πράξη του δράματος: περίπου τέσσερις ώρες από την έναρξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο για να παίξουν τα εναπομείναντα τρία λεπτά. Το απίθανο είναι ότι ο VAR... ακύρωσε το γκολ της Αργεντινής και εν τέλει το Μαρόκο πήρε τη νίκη που θα έπαιρνε αν όλα κυλούσαν ομαλώς και γινόταν η διαδικασία στη ροή του παιχνιδιού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xupf5y22jl)

Έγινε προφανές, όμως, μέσα σε 106 αγωνιστικά λεπτά από την άτυπη έναρξη της διοργάνωσης, ότι τίθεται ζήτημα ασφάλειας και μάλιστα πολύ σοβαρό.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ξεχώρισαν Γαλλία και Ιαπωνία

Στα άλλα παιχνίδια, η Ιαπωνία συνέτριψε την Παραγουάη 5-0 και πήρε κεφάλι στο δ' όμιλο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y03lhi3ibl)

Η οικοδέσποινα Γαλλία, δε, νίκησε, αρκετά λιγότερο εύπεπτα από ότι δείχνει το τελικό 3-0, τις ΗΠΑ. Το τουρνουά θα συνεχιστεί στις 27 Ιουλίου με τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής και δεν θα εκπλαγεί κάποιος αν τα παιχνίδια του Μαρόκου γίνουν... κεκλεισμένων των θυρών. Να γίνει κι αυτό, να λείψει η Super League στο θεατή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y0eh84te15)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y27oe73bdl)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2y2bx49wejd)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2xzxw71m1uh)

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Το πανόραμα του τουρνουά ποδοσφαίρου

Α' όμιλος

Τα αποτελέσματα (1η αγωνιστική): Γουϊνέα-Νέα Ζηλανδία 1-2, Γαλλία-ΗΠΑ 3-0.
Η βαθμολογία (σε ένα παιχνίδι): Γαλλία 3, Νέα Ζηλανδία 3, Γουϊνέα 0, ΗΠΑ 0.
Το πρόγραμμα (2η αγωνιστική-27/7): 20:00 Νέα Ζηλανδία-ΗΠΑ, 22:00 Γαλλία-Γουϊνέα.

Β' όμιλος

Τα αποτελέσματα (1η αγωνιστική): Αργεντινή-Μαρόκο 1-2, Ιράκ-Ουκρανία 2-1.
Η βαθμολογία (σε ένα παιχνίδι): Ιράκ 3, Μαρόκο 3, Αργεντινή 0, Ουκρανία 0.
Το πρόγραμμα (2η αγωνιστική-27/7): 16:00 Αργεντινή-Ιράκ, 18:00 Ουκρανία-Μαρόκο.

Γ' όμιλος

Τα αποτελέσματα (1η αγωνιστική): Ουζμπεκιστάν-Ισπανία 1-2, Αίγυπτος-Δομινικανή Δημοκρατία 0-0.
Η βαθμολογία (σε ένα παιχνίδι): Ισπανία 3, Αίγυπτος 1, Δομινικανή Δημοκρατία 1, Ουζμπεκιστάν 0.
Το πρόγραμμα (2η αγωνιστική-27/7): 16:00 Δομινικανή Δημοκρατία-Ισπανία, 18:00 Ουζμπεκιστάν-Αίγυπτος.