Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γερμανία ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 με νίκη (97-77) κόντρα στην Ιαπωνία, σ' ένα παιχνίδι που ξεχώρισε το τρίποντο με τις δύο ομάδες να "πυροβολούν" κατά ριπάς έξω από τη γραμμή των 6.75.

Απειλούσε μόνο με τρίποντα η Ιαπωνία - Κυριαρχία της Γερμανίας στις δύο ρακέκες

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αγχωμένες και δε μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, παρά μόνο σε δύσκολα σουτ έξω από τα 6.75. Η Ιαπωνία προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ και ήταν στο -3 (11-8) στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια η Γερμανία με κύριο εκφραστή τον Φρανζ Βάγκνερ κατάφερε να σκοράρει συνεχόμενους πόντους ανεβάζοντας τελικά τη διαφορά στο +7 (28-21) στο τέλος της πρώτης περιόδου, με την Ιαπωνίανα μη μπορεί να βάλει καθόλου τη μπάλα μέσα στο καλάθι των αντιπάλων της.

Ξέφυγε η Γερμανία αλλά η Ιαπωνία παρέμεινε στη διεκδίκηση της νίκης

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τα "πάντσερ" να βρίσκουν εύκολα καλάθια είτε με ελεύθερα τρίποντα είτε πηγαίνοντας τη μπάλα στο καλάθι όπου είχαν τεράστιο πλεονέκτημα με τον Ντάνιελ Τάις και τον Ισαάκ Μπόνγκα να κάνουν πάρτυ στέλνοντας τη διαφορά στο +14 (43-29) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Ανατολικής Ασίας όμως δεν το έβαλε κάτω και με επιθετικό κρεσέντο του Γουατανάμπε κατάφερε να μείνει στη διεκδίκηση της νίκης και με επιμέρους σκορ 9-15 μείωσε στους 8 (52-44), προσπαθώντας όμως να βρει λύσεις και με διαφορετικούς τρόπους.

Κάνει τα απλά η Γερμανία με τον Σρέντερ να μοιράζει τις ασίστ σαν... καραμέλες

Το δεύτερο ημίχρονο στην αρχή του μπορούσε να σχολιαστεί και ως... διαγωνισμός τριπόντων με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν διαδοχικά σουτ έξω από τα 6.75 με τον Χατσιμούρα να ανεβάζει την απόδοση του για την Ιαπωνία που κρατάει τη διαφορά στις τάξεις των 10 πόντων (65-55) στο 25ο λεπτό του αγώνα.

Παρά το γεγονός πως η Ιαπωνία έβρισκε σουτ από μακριά, το γεγονός πως δεν μπορούσε να μαρκάρει κάτω από τη ρακέτα της, έκανε τη Γερμανία να φτάνει τη διαφορά στους 13 (74-61) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου χωρίς να χρειαστεί να... φορτσάρει με τον Σρέντερ να μοιράζει διαδοχικές ασίστ.

Ξεκίνημα με νίκη για την Γερμανία στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Τα "πάντσερ" έκαναν την τέταρτη περίοδο διαδικαστική, φτάνοντας γρήγορα τη διαφορά στο +18 (88-70) πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, με τον Γκόρντον Χέρμπερτ να είναι ευχαριστημένος από την εμφάνιση της ομάδας του που παρουσιάστηκε έτοιμη.

Το τελικό 97-77 έδειξε την ανωτερότητα των "πάντσερ" που ξεκίνησαν με το... δεξί τις υποχρεώσεις τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 και παρουσίασαν ένα πρόσωπο που είναι ικανό να διεκδικήσει μετάλλιο στη διοργάνωση.