Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων 2024. Μέσα σε 53 λεπτά ξεπέρασε το εμπόδιο του Μάθιου Έμπντεν, νικώντας με 2-0 σετ.

Αναμφίβολα ο Τζόκοβιτς είναι το φαβορί για να πάρει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 κι έχει τις διαθέσεις του με το καλημέρα. Συνέτριψε με 6-0, 6-1 τον αντίπαλο του!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d30ce69r8zi1)
Ο κάτοχος 24 Grand Slam τίτλων, ο οποίος θέλει όσο τίποτε άλλο το χρυσό, κέρδισε παραπάνω από τους διπλάσιους πόντους από τον αντίπαλό του (52 έναντι 21), δεν απειλήθηκε σε κανένα service game του και "έσπασε" 6 φορές το σερβίς του Αυστραλού, για να φτάσει πανεύκολα σ' αυτή τη νίκη, απέναντι σε έναν παίκτη που καλώς ή κακώς δεν μπόρεσε να του δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d30afgdlgu95)

Ο Τζόκοβιτς έκανε παράλληλα και το πρώτο βήμα για ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι 2ου γύρου, αν και ο Ραφαέλ Ναδάλ τον ακολουθήσει. Ο κάτοχος 22 Grand Slams τίτλων θα αντιμετωπίσει αύριο τον Μάρτον Φούσκοβιτς και αν κερδίσει θα κλείσει ένα τεράστιο ματς με τον "Νόλε" στον 2ο γύρο.

Πρόκριση και για τον Κάρλος Αλκαράθ με 2-0 (6-3, 6-1) σετ επί του Λιβανέζου Χαντί Χαμπίμπ.