Η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ μετά από 16 ολόκληρα χρόνια επέστρεψε στους Ολυμπιακούς Αγώνες, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να αντιμετωπίζει στην πρεμιέρα της στο τουρνουά μπάσκετ τον Καναδά που είναι το φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Το κλίμα ήταν συγκινητικό με τον Εθνικό Ύμνο πριν την έναρξης της αναμέτρησης και τη χώρα της Βόρειας Αμερικής να μπαίνει στο παρκέ πιο δυνατά από την "Επίσημη Αγαπημένη" που στην πορεία ισορρόπησε το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο ημίχρνο στο -10 (38-48).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα αν και βρέθηκε στο -16 επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι φανταστικός, αλλά στο φινάλε έχασε μία κρίσιμη με αποτέλεσμα τελικά να έρθει ήττα από τον Καναδά με 79-86.

Επέστρεψε από το -13 η Ελλάδα με εξαιρετικό Παπανικολάου

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καναδά να είναι εξαιρετικός στην άμυνα του, κλείνοντας τα ατού της Εθνικής Ελλάδος μπάσκετ που στα πρώτα λεπτά και μ' εναν σεληνιασμένο αλλά και... χαλαρό Γκίλτζιους Αλεξάντερ πήγαν τη διαφορά στο +6 (5-11).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d30jogw8ke3t)
Ο Βασίλης Σπανούλης προσπαθούσε να βρεις τρόπους να απειλήσει, αλλά ο μοναδικός παίκτης που δημιουργήσε προβλήματα στον Καναδά ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με τον "Greek Freak" να ξεκινάει εύστοχος το παιχνίδι και με ανεβασμένη ψυχολογία.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d30ka37mf9pt)
Η είσοδος του Βασίλη Τολιόπουλου στο παιχνίδι άλλαξε τη ροή του αγώνα, καθώς βγήκε ο "κλεισμένος" και άστοχος Γουόκαπ. Η ώθηση του γκαρντ του Άρη επισφραγίστηκε με συνεχόμενα τρίποντα της Ελλάδας με τον Κώστα Μήτογλου αρχικά και τον Κώστα Παπανικολάου στη συνέχεια.

Ο αρχηγός ήταν εξαιρετικός με 3/3 σουτ έξω από τα 6.75 και η διαφορά μειώθηκε στους 4 (22-26) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με την "Επίσημη Αγαπημένη" να επιστρέφει από το -13 και να δείχνει πως είναι πολύ σκληρή για να... πεθάνει.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d30kkime0xqh)

Σύνεχιζε να κυνηγάει η Ελλάδα σ' ένα δυνατό παιχνίδι

O Καναδάς μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά ξανά στο +10 (25-35) με τον Ντίλον Μπρουκς να πετυχαίνει συνεχόμενα σουτ και να δίνει ξανά ψυχολογία στην ομάδα του την ώρα που η Ελλάδα είχε φτάσει μία ανάσα από την ισοφάριση.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής κοίταξε... βαθιά στον πάγκο του και έβαλε στο παρκέ τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, με τον φόργουορντ του Παναθηναϊκού AKTOR να παίζει δύο εξαιρετικές άμυνες στον Σάι Γκίλτζιους και έφερε την Ελλάδα ξανά στο -5 (34-39) τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d30knlvzi70p)
Κάπου εκεί όμως δύο ανάποδα σφυρίγματα των διαιτητών έφεραν ξανά τη χώρα της Βόρειας Αμερικής ξανά στο +10 (38-48) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την Εθνική Ελλάδος μπάσκετ να κοιτάει στα μάτια τον αντίπαλο της που έχει 10 παίκτες που αγωνίζονται στο NBA.

Παπανικολάου και Αντετοκούνμπο κράτησαν τη Εθνική Ελλάδος στη διεκδίκηση της νίκης

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου θύμιζε αρκετά εκείνο του πρώτου, με τον Καναδά να μπαίνει πιο δυνατά και να φτάνει τη διαφορά γρήγορα στο +16 (40-56), με τον Τόμας Γουόκαπ να πηγαίνει από έρμπολ σε... έρμπολ δείχνοντας πως βρίσκεται εκτός κλίματος αγώνα.

Ο γκαρντ του Ολυμπιακού πήγε στον πάγκο και η Ελλάδα άλλαξε ξανά... ταχύτητα με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μοιάζει ασταμάτητος και να μειώνει τη διαφορά στη μέση (50-58) έξι λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d30ld7vwi049)
O Kώστας Παπανικολάου συνέχισε αυτό που άρχισε στην πρώτη περίοδο και με έξι προσωπικούς πόντους μείωσε για την Ελλάδα στους 6 (58-64) δύο λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, με την άμυνα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη να είναι εξαιρετική.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκλρώθηκε με τον Καναδά να προηγείται με 60-68, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να παίρνει τις επιθέσεις πάνω του, δείχνοντας πως θέλει να μπει στο κλίμα του αγώνα, με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να έχει παίξει εξαιρετικά απέναντι του.

Ήττα για την Εθνική Ελλάδος μπάσκετ στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Η Εθνική Ελλάδος με άμυνα από γρανίτη επέστρεψε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο και ο Τόμας Γουόκαπ επιτέλους μπήκε στο ρυθμό του αγώνα και μείωσε τη διαφορά στους 4 (68-72) έξι λεπτά πριν το φινάλε.

Η Ελλάδα έχασε διαδοχικές ευκαιρίες να "αγχώσει" ακόμη περισσότερο τον Καναδά, αλλά ο κουρασμένος Αντετοκούνμπο που δείχνει πως έχει και πρόβλημα στο γόνατο κράτησε παραπάνω τη μπάλα, με αποτέλεσμα ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ με τρίποντο - μαχαιριά να στέλνει τη διαφορά ξανά στο +10.

Η Ελλάδα για ακόμη μία φορά δεν τα παράτησε και έφερε ξανά τη διαφορά στο -4 (76-80) 75" δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να δείχνει πως μπορεί να σταθεί και με το παραπάνω στο υψηλότερο επίπεδο.

Στο φινάλε τελικά η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ "έπεσε" μ' ένα εντυπωσιακό καλάθι του Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ που έδωσε στον Καναδά τη νίκη στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων 2024, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να αντιμετωπίζει τη δεύτερη αγωνιστική την Ισπανία (30/07 - 12:00).