Ο Νόβακ Τζόκοβιτς και ο Ραφαέλ Ναδάλ αντιμετώπισαν ο ένας τον άλλον για 60η(!) φορά στη καριέρα τους. Η μεταξύ τους αναμέτρηση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 δε θύμισε σε τίποτα εκείνες του παρελθόντος στο πρώτο σετ, με τον Ισπανό να κάνει απίστευτη επιστροφή στο δεύτερο, αλλά να ηττάται τελικά με 2-0 (6-1, 6-4).

Επίδειξη δύναμης από τον Τζόκοβιτς στο πρώτο σετ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να δείχνει από την αρχή τις... άγριες διαθέσεις του, καθώς κατάφερε στο δεύτερο μόλις γκέιμ και το πρώτο σερβίς του Ναδάλ να κάνει το μπρέικ και να πάρει προβάδισμα με 2-0 στην αρχή του πρώτου σετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d32064j9kjpl)
Ο Σέρβος τενίστας πατούσε πολύ καλύτερα το χώμα στο Παρίσι, κάτι που φάνηκε και στη συνέχεια καθώς αφού διατήρησε χωρίς δυσκολία το σερβίς του, έκανε ακόμη ένα μπρέικ ισχυροποιώντας το προβάδισμα του με 4-0, με τον Ισπανό να μοιάζει ανήμπορος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d320g5095iup)
Το μοναδικό που κατάφερε ο Ναδάλ ήταν στο έκτο γκέιμ να πάρει εκείνο της... τιμής και να μειώσει σε 5-1 στο σερβίς του, με τον Τζόκοβιτς από τη πλευρά του να διατηρεί το σερβίς του και να κάνει το 6-1, παίρνοντας το πρώτο σετ και το προβάδισμα για την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d320placqrmp)

Απίστευτη επιστροφή του Ναδάλ αλλά ο Τζόκοβιτς πήρε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Τα πράγματα δυστυχώς για τους λάτρεις του τένις δεν άλλαξαν ούτε στο δεύτερο σετ, με τον Τζόκοβιτς να μην αφήνει κανένα περιθώριο στο Ναδάλ να πάρει προβάδισμα και με το τρίτο του μπρέικ στην αναμέτρηση έκανε το 1-0 με σχετική ευκολία.

Ο Σέρβος τενίστας σέρβιρε και έκανε με ευκολία το 2-0 με love game, γεγονός που αποδείκνυε περίτρανα πως είναι πολύ καλύτερος από τον αντίπαλο του. Ο Ναδάλ προσπάθησε να επιστρέψει και να μειώσει σε 2-1, αλλά ο Τζόκοβιτς με ακόμη ένα μπρέικ έκανε το 3-0.

Στη συνέχεια ο Ναδάλ αναθάρρησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, καθώς κατάφερε να μειώσει σε 4-1 ενώ έφτασε και στο πρώτο μπρέικ πόιντ του στον αγώνα, το οποίο και εκμεταλλεύτηκε μιας και ο Τζόκοβιτς έκανε διπλό λάθος και ο Ισπανός μείωσε σε 4-2.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3210e4p597d)
Ο Ναδάλ φαίνεται πως πήρε τα πάνω του και μείωσε σε 4-3 κρατώντας το σερβίς του για δεύτερη φορά συνεχόμενη, ενώ κατάφερε να εκμεταλλευτεί το ένα από το δύο μπρέικ πόιντ που βρήκε μπροστά του και ισοφάρισε σε 4-4, μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση του σετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d321thmuj9sx)
Κάπου εκεί όμως ο Νόβακ Τζόκοβιτς θυμήθηκε τον καλό του αυτό και παρόλο που απώλεσε αρκετά μπρέικ πόιντ κατάφερε να το κάνει και να προηγηθεί με 5-4, όντας ένα γκέιμ μακριά από την πρόκριση του στην επόμενη φάση των Ολυμπιακών Αγώνων.