Ο Άρης επικράτησε 2-1 της Μπρέντα στο τρίτο του δυνατό φιλικό επί Ολλανδικού εδάφους όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του.

Ήταν και η πρώτη νίκη που πέτυχε ο Άρης στο τρίτο και τελευταίο του φιλικό στην Ολλανδία.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Άκη Μάντζιου καθώς σκόραρε στο 23ο λεπτό και σέρβιρε το 2-0 στον Άλβαρο Ζαμόρα στο 38ο.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, ο Πιόνε Σίστο άφησε θετικές εντυπώσεις ενώ ο Λορέν Μορόν δεν αγωνίστηκε για περισσότερα από δεκαπέντε αγωνιστικά λεπτά.

Η Μπρέντα μείωσε το σκορ στο 46' με τον Όμαρσον ο οποίος "τρύπωσε" στο κέντρο της άμυνας του Άρη και εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία του Γιάκουμπ Μπράμπετς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τον Άρη έκανε ο 18χρονος επιθετικός, Κλέιτον Ντιαντί, του οποίου η μεταγραφή ανακοινώθηκε λίγες ώρες πριν την έναρξη του φιλικού.

Για την ομάδα του Άκη Μάντζιου στα μείον ήταν ξανά η αμυντική λειτουργία, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέρασε αρκετές δύσκολες στιγμές.