Ενώ όλοι οι αθλητές που έτρεχαν στον τελικό των 20 χλμ. βάδην ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων βρίσκονταν στο Ολυμπιακό Χωριό, ο Γάλλος πρωταθλητής Αουρελιέν Κινιόν ξενυχτούσε εν αναμονή του πελαργού.

Συγκεκριμένα, ο 31χρονος αθλητής του βάδην πήρε ειδική άδεια για να φύγει από το Χωριό για να βρεθεί στο πλευρό της συζύγου του, η οποία στις 2 τα ξημερώματα έφερε στον κόσμο το πρώτο τους παιδί.

Ο ευτυχισμένος πατέρας, αφού πήρε αγκαλιά τη μικρή Σαρλί και βεβαιώθηκε ότι η σύζυγός του ήταν καλά στην υγεία της, αποφάσισε να μην επιστρέψει στο δωμάτιό του, αλλά έμεινε στην κλινική, απ' όπου μ' ένα ταξί αναχώρησε για το σημείο εκκίνησης του αγώνα.

Φτάνοντας εκεί έμαθε ότι αντί για τις 07:30 ο τελικός θα ξεκινούσε στις 08:00 (λόγω της βροχής που είχε πέσει τη νύχτα), με τον ίδιο τελικά να καταλαμβάνει την 9η θέση και στον τερματισμό να βάζει το δάκτυλό του στο στόμα σαν πιπίλα.

Η μικρή Σαρλί μόλις είχε πάρει την πρώτη της αφιέρωση.