Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε απλά το καθήκον του στην ρεβάνς με την Μπότεφ Πλόβντιβ, αλλά την διέλυσε με 4-0 και σε συνδυασμό με το υπέρ του 2-1 από το πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ, προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό του Europa League. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ όπου ξεπέρασε το εμπόδιο της Βοϊβοντίνα. Πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Πέμπτη.

Πρωταγωνιστές σε αυτό το επιθετικό κρεσέντο του Παναθηναϊκού ήταν οι Αλεξάντερ Γερεμέγεφ, Φίλιπ Τζούρισιτς, που χρίστηκαν σκόρερ, αλλά και ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

Τακτικά ο Ντιέγκο Αλόνσο επέλεξε σχηματισμό 4-2-3-1. Αναφορικά με την ενδεκάδα ο Ντραγκόφσκι ήταν στο τέρμα, οι Μλαντένοβιτς, Γεντβάι, Ίνγκασον και Κώτσιρας στην τετράδα της άμυνας ενώ στο κέντρο ήταν μαζί ο Αράο με τον Τσέριν. Ο Μπακασέτας ήταν μπροστά τους έχοντας τον Τζούρισιτς στο ένα άκρο, τον Μαντσίνι στο άλλο και τον Γερεμέγεφ στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Γερεμέγεφ άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ήθελε ένα γρήγορο γκολ για να αποκτήσει μεγαλύτερη ηρεμία και το βρήκε με τον Γερεμέγεφ μόλις στο 60' λεπτό του αγώνα. Ήταν και το 10ο γκολ του με τους "πράσινους" σε 680 συνολικά αγωνιστικά λεπτά, έως εκείνη τη στιγμή!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d34sboj70cf5)

Δοκάρι η Μπότεφ, γκολ ο Παναθηναϊκός με την "βοήθεια" του Ούτζα

Το τριφύλλι "πατούσε" καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με εξαίρεση το 10λεπτο 20' έως 30'. Εκεί ανάμεσα και πιο συγκεκριμένα στο 27' η Μπότεφ είχε δοκάρι με δυνατό σουτ του Μινκόφ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d34syzupnys9)
Μετά το 30' ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά στροφές και στο 34' έβαλε το δεύτερο γκολ του. Ο Τζούρισιτς ένανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Ούτζα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d34t3io2y4vl)

Ο Τζούρισιτς έκανε το 3-0 για τον Παναθηναϊκό

Στο 39' ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού για δοκάρι. Ο Τάσος Μπακασέτας εξαπέλυσε μια... βολίδα με την μπάλα να βρίσκει το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού.

Ωστόσο είχε και συνέχεια για τους "πράσινους" οι οποίοι στο 45'+2 έκαναν το 3-0. Ο Γερεμέγεφ έκλεψε την μπάλα και ο Μαντσίνι σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Τζούρισιτς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d34tcqfl1435)

Έβαλε και δεύτερο γκολ ο Γερεμέγεφ

Ο Παναθηναϊκός έβαλε και τέταρτο γκολ στο 50' με τον Αλεξάντερ Γερεμέγεφ, για τον οποίο ήταν και το δεύτερο προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, αλλά και οι αντίπαλοι τους εριξαν στροφές και το σκορ δεν άλλαξε έως το φινάλε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d34tymzeeyk9)
ΜΠΟΤΕΦ: Μπερνάτ, Κόντε, Ταμ, Ντιαμπατέ (46' Ακέρε), Μπαλογιάννης (59' Γιορντάνοφ (64' Καραμπέλιοφ), Ετό, Περέρα, Μίνκοφ, Ποπόφ (46'[ Κόροσετς), Ενουατσούκου, Ούτζα (44' Σέκουλιτς)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Γεντβάι (46' Μαξίμοβιτς), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (73' Ζέκα), Μαντσίνι (62' Τετέ), Μπακασέτας, Τζούριτσιτς (73' Λημνιός), Γερεμέγεφ (79' Σπόραρ)