Σ' ένα παιχνίδι αντάξιο των Ολυμπιακών Αγώνων η Πολωνία έδειξε πως είναι πολύ... σκληρή για να πεθάνει στο βόλεϊ ανδρών και πήρε την πρόκριση με ανατροπή στην ανατροπή απέναντι στις ΗΠΑ με 3-2 σετ. Στον τελικό θα βρει απέναντι της την οικοδέσποινα Γαλλία που απέκλεισε την Ιταλία με 3-0.

Στο τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων μετά από 48 χρόνια η Πολωνία

Ήταν ένα παιχνίδι που δεν ήθελες να τελειώσει για κανένα λόγο και γνώριζες πραγματικά πως όποιος ηττηθεί τελικά ουσιαστικά θα... αδικηθεί πραγματοποιήθηκε στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων 2024. Η Πολωνία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και πήρε στο... νήμα το πρώτο σετ με 25-23 με κύριους εκτελεστές της να βρίσκονται σε καλή μέρα.

Οι Αμερικάνοι γνώριζαν πως δεν θα έχουν εύκολο βράδυ, αλλά οι ατυχίες της Πολωνίας που αγωνίστηκε χωρίς τον ένα κεντρικό της και με τραυματία τον λίμπερο κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι τούμπα και να βρεθούν μπροστά με 25-27 και 14-25.

Μπόρεσε και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης παίρνοντας με δυσκολία το τέταρτο σετ με 25-23, χάρις στον Λεόν, ο οποίος βρήκε πολύ καλά χτυπήματα και κατάφερε με τις επιθέσεις του να την οδηγήσει στο τάι μπρέικ.

Το τελευταίο σετ που κρίθηκε στους 15 πόντους ήταν από την αρχή αμφίρροπο, με την Πολωνία να έχει από την αρχή το προβάδισμα. Προηγήθηκε με 14-10 μάλιστα έχοντας τέσσερα ματς πόιντ, αλλά οι ΗΠΑ το έφτασαν στο 14-13. Οι Πολωνοί βρήκαν το πόντο που χρειάζονταν και προκρίθηκαν ξανά σε τελικό μετά από 48 χρόνια.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (25-23, 25-27, 14-25, 25-23, 15-13)

Πολωνία (Γκρίμπιτς): Κούρεκ 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ), Λεόν 26 (22/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κοτσανόφσκι 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Γιάνους, Φορνάλ 13 (12/20 επ., 1 άσος), Χούμπερ 15 (12/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Ζατόρσκι (λ.), Κάτσμαρεκ, Ούματς, Σεμένιουκ, Μπόλατς 2 (1/4 επ., 1 άσος)

ΗΠΑ (Σπερό): Άντερσον 24 (23/37 επ., 1 άσος), Ράσελ 20 (18/29 επ., 2 μπλοκ), Ντεφάλκο 4 (4/15 επ.), Κρίστενσον 1 (1 μπλοκ), Χολτ 12 (9/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Άβεριλ 8 (5/7 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ) / Σότζι (λ.), Μαά, Τζέσκι 10 (9/21 επ., 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία

Πρόκριση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων για τη Γαλλία με επίδειξη δύναμης

Πολύ πιο εύκολη ήταν η επικράτηση των Γάλλων απέναντι στην Ιταλία στο δεύτερο ημιτελικό του βόλεϊ ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων. Οι οικοδεσπότες έδειξαν από το πρώτο σετ την ανωτερότητα τους, καθώς οι "ατζούρι" κατάφεραν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 17-17.

Στη συνέχεια οι "τρικολόρ" πήραν διαφορά και έκαναν το 1-0 με 25-20. Στο δεύτερο σετ οι Ιταλοί ανέβασαν την απόδοση της και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 16-13, αλλά οι Γάλλοι έκαναν την αντεπίθεση τους και έκαναν το 19-20, 21-25 και πήραν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d39x4jtab1qx)
Η απογοητεύση για τους Ιταλούς ήταν εμφανής στο τρίτο σετ, με τους ουσιαστικά γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα από νωρίς με τέσσερις πόντους (10-14). Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε και η Γαλλία θα βρεθεί στον τελικό της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Πολωνία.