Εύκολα ηττήθηκε, σε αναμέτρηση που θα μείνει στην Ιστορία επειδή πρώτα έβρισε και μετά έδιωξε τον πατέρα του, Απόστολο, από το κορτ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον πρώτο γύρου του τουρνουά ATP1000 Masters, που διεξάγεται στο Μόντρεαλ του Καναδά.

Ο... γερόλυκος Κέι Νισικόρι τον νίκησε 2-0 σετ (6-4, 6-4) και τον πέταξε εκτός τουρνουά, ακόμα δεν... πάτησε το πόδι του στην πόλη της βόρειας Αμερικής.

Ο Τσιτσιπάς έπαιξε για πρώτη φορά μετά τον αποκλεισμό του στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων, δηλαδή την ήττα 2-0 από τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο 34χρονος Ιάπωνας έκανε δύο μπρέικ στα πρώτα τέσσερα γκέιμ του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 4-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3an8yssnwk9)
Έπειτα έλαβε χώρα το συμβάν με τον πατέρα και προπονητή του, ωστόσο ουδέν άλλαξε και, παρ' ότι ανταπέδωσε το ένα μπρέικ, έχασε το πρώτο σετ με σκορ 6-4.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3amv5gclz35)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3anaesvchtl)
Το δεύτερο σετ είχε ελάχιστες διαφορές με το πρώτο. Μία εξ αυτών ήταν ότι ο Νισικόρι δεν δέχθηκε μπρέικ, με αποτέλεσμα το μοναδικό δικό του στο δεύτερο σετ, στο τρίτο γκέιμ, να κρίνει εν τέλει το νικητή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3ao52h5w65t)