Σε μία επανάληψη του ημιτελικού του Euro 2024 η Γαλλία υποδέχθηκε στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων την Ισπανία. Κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, αλλά οι "φούριας ρόχας" έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 3-1 στο πρώτο ημίχρονο.

Οι "τρικολόρ" δεν το έβαλαν κάτω όμως και κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, με τον Ματετά να γίνεται γι' ακόμη μία φορά... ήρωας και να ισοφαρίζει για την ομάδα του στο 93ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο έξτρα ημίωρο η Ισπανία ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε με δύο γκολ του Καμέγιο να επικράτησει με 5-3 των γηπεδούχων Γάλλων και σήκωσε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3bmq3j49aeh)

Προηγήθηκε η Γαλλία - Έβαλε τρία γκολ σε δέκα λεπτά η Ισπανία

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τη Γαλλία, καθώς μόλις στο 11ο λεπτό οι "τρικολόρ" βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μιλό είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του "εξαπέλυσε" το σουτ και ο τερματοφύλακας της Ισπανίας δεν υπολόγισε σωστά με αποτέλεσμα να γίνει το 1-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3bikxo15bvl)
Παρά την ατυχία που τους βρήκε οι "φούριας ρόχας" δεν πτοήθηκαν και επτά λεπτά αργότερα ισοφάρισαν. Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία η μπάλα ήρθε στον Φερμίν Λόπεθ και ο παίκτης της Μπαρτσελόνα με ιδανικό τελείωμα έκανε το 1-1 για την ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3bir987djsp)
Σα να μην έφτανε αυτό για τους "τρικολόρ" στο 25ο λεπτό το παιχνίδι γύρισε οριστικά... τούμπα. Σκόρερ για ακόμη μία φορά ο Φερμίν Λόπεθ, ο οποίος κυνήγησε τη φάση είδε τη μπάλα να στρώνεται στα πόδια του μετά την απόκρουση του Ρεστ και με προβολή έκανε το 1-2.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3bj1kc7o35d)
Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα και μέχρι να συνέλθουν είχαν ήδη δεχθεί και το τρίτο γκολ. Πρωταγωνιστής αυτή τη φορά για την Ισπανία ήταν ο Μπαένα, με τον μέσο της Βιγιαρεάλ να εκτελεί ιδανικά το φάουλ και να κάνει το 1-3 που ήταν και το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3bjalvo0nrt)

Μείωσε και συνέχισε τη πίεση η Γαλλία

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι μπήκαν με στόχο ένα γρήγορο γκολ που θα τους έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Έφτασαν μάλιστα πολύ κοντά σ' αυτό αλλά η κεφαλιά του Κονέ στο 57ο λεπτό "τράνταξε" το δοκάρι του τερματοφύλακα της Ισπανίας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3bjkrc34zvd)
Όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο περισσότερο πίεζε η Γαλλία για να φτάσει στο γκολ και τα κατάφερε τελικά στο 78ο λεπτό με τον Ακλιούς να εκμεταλλεύεται το πολύ ωραίο φάουλ του Ολίσε και με προβολή έβαλε ξανά τους "τρικολόρ" στη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3bk4c8joxft)

Έχανε τις ευκαιρίες η Ισπανία - Ισοφάρισε με πέναλτι η Γαλλία και... παράταση

Η Ισπανία προσπαθούσε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ έβρισκε αρκετές ευκαιρίες στην αντεπίθεση αλλά δεν ήταν ψύχραιμη στα τελειώματα και δε μπόρεσε να τελειώσει τον αγώνα. Κάτι που λίγα λεπτά αργότερα πλήρωσε, μιας και στο 90ο λεπτό οι "τρικολόρ" κέρδισαν πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο "ήρωας" των Γάλλων μέχρι στιγμής της διοργάνωσης, Ματέτα, ο οποίος ήταν ψύχραιμος και ισοφάρισε σε 3-3 με το πέμπτο του τέρμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024. Το παιχνίδι στη συνέχεια είχε μόνο φάουλ από τις δύο πλευρές και οδηγήθηκε στην παράταση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3bkrmt9dgjt)

Με "χρυσό" σκόρερ τον Καμέγιο το... χρυσό μετάλλιο η Ισπανία

Η Ισπανία κατάφερε στην παράταση να βρει ξανά το γκολ στο 100ο λεπτό και πήρε το προβάδισμα για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, με τον Σέρχιο Καμέγιο να είναι ο "χρυσός" σκόρερ για τους "φούριας ρόχας" με απίστευτο... σκάψιμο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3bl1ipfodll)
Στο φινάλε κι ενώ όλοι οι Γάλλοι είχαν βγει μπροστά, ο Καμέγιο βρήκε ακόμη ένα γκολ μετά από ασίστ του... τερματοφύλακα κι έκανε το 5-3, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Ισπανίας που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3bm3krre3y9)

ΓΑΛΛΙΑ: Ρεστ, Σιντιγιά (111' Τσερκί), Μπαντέ, Λουκεμπά, Τρουφέ (91' Λοκό), Κονέ (106' Μαγκασά), Μιλό (78' Ντουέ), Σοτάρ (52' Ακλιούς), Ολίσε, Ματετά, Λακαζέτ (52' Καλιμουέντο)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Τένας, Μιράντα (98' Γκουτιέρεθ), Κουμπαρσί, Γκαρθία, Πουμπίλ (73' Σάντσεθ), Μπαένα (83' Τουριέντες), Μπάριος, Λόπεθ (73' Μπερναμπέ), Γκόμεθ, Ορόθ, Ρουίθ (83' Καμέγιο)