Όσοι περίμεναν ένα τέραστιο ντέρμπι στον τελικό του βόλεϊ γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 μάλλον... απογοητεύτηκαν. Η Ιταλία ήταν πολύ καλύτερη από την αρχή της αναμέτρησης και επικράτησε με 3-0 των ΗΠΑ κερδίζοντας επάξια το χρυσό μετάλλιο.

Πανίσχυρη Ιταλία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ήταν από την αρχή το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, αλλά δεν περίμενε ούτε η ίδια η Ιταλία πως το έργο της θα είναι τελικά τόσο εύκολο. Οι "ατζούρι" μπήκαν φουριόζες στο πρώτο σετ ξεκινώντας μ' ένα 6-1 στα πρώτα λεπτά, δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις τους.

Στη συνέχεια οι Αμερικανίδες προσπάθησαν να βρουν τα πατήματα τους και να πιέσουν μέσω του σερβίς τους για να μειώσουν, αλλά στα μέσα του σετ η διαφορά είχε φτάσει ήδη τους οκτώ πόντους (7-15). Ένα μικρό 4-0 τις έβαλε ξανά στο παιχνίδι, αλλά η Ιταλία ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και έκανε το 1-0 με 25-18.

Στο δεύτερο σετ οι ΗΠΑ μπήκαν σίγουρα πολύ καλύτερα και έμεναν μέσα στη διεκδίκηση με το προβάδισμα να αλλάζει συχνά μέχρι το 8-8. Από εκεί και μετά οι Ιταλίδες ανέβασαν την απόδοση τους και έφτασαν σ' ένα ασφαλές +4 (13-17) κρατώντας την υποδοχή τους.

Το σετ συνέχιζε να πηγαίνει πόντο πόντο από εκεί και μετά, αλλά ήδη η διαφορά ήταν υπέρ της Ιταλίας που έκανε το 2-0 με 25-20 και βρισκόταν ένα σετ μακριά από το πολυπόθητο χρυσό μετάλλιο, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Εκεί που οι περισσότεροι περίμεναν αντίδραση της Αμερικής στο τρίτο σετ, μόνο αυτό δεν έγινε καθώς μετά το 6-5 που ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, οι Ιταλίδες έκαναν 7-0 σερί και ξέφυγαν με έξι πόντους (6-12) δείχνοντας πως δεν... αστειεύονται.

Τα τάιμ άουτ του Κίραλι αφύπνισαν κάπως τις παίκτριες των ΗΠΑ, αλλά δεν ήταν για πολύ. Η Ιταλία με τη ψυχολογία στα ύψη δεν άφησε κανένα περιθώρια στην αντίπαλο της και με 25-17 έκανε το 3-0 σετ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3d2cxgibvch)

Τα σετ: 18-25, 20-25, 17-25

ΗΠΑ (Κιράλι): Σκίνερ 7 (7/22, 31% υποδοχή), Πόουλτερ 2 (1/2, 1 άσος), Ουάσινγκτον 4 (4/8), Ογκμπάγκου 4 (3/9, 1 άσος), Πλάμερ 2 (2/16, 15% υποδοχή), Ντρούς 6 (5/18, 1 άσος), Οράντες (λ 60% υποδοχή), Λάρσον 5 (5/10, 28%), Καρλίνι, Τόμπσον 8 (8/20 επιθέσεις), Κουκ (0/2 επιθέσεις, 100% υποδοχή)

ΙΤΑΛΙΑ (Βελάσκο): Όρο 3 (3 άσοι), Μποσέτι 9 (7/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 55% υποδοχή), Ντανέσι 6 (2/6, 4 μπλοκ), Εγκόνου 22 (18/40, 4 μπλοκ), Σίλα 10 (8/17, 2 άσοι, 42% υποδοχή), Φα 7 (6/10, 1 μπλοκ), Ντε Τζενάρο (λ, 69% υποδοχή), Αντρόποβα 6 (4/11, 1 μπλοκ, 1 άσος), Κάμπι , Τζιοβανίνι