Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο11) είναι ένα από τα πιο πολυσυζητημένα πρόσωπα των τελευταίων ημερών στην αθλητική επικαιρότητα και όχι... αδίκως. Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, ο Έλληνας τενίστας συμμετείχε στο τουρνουά του Μόντρεαλ, όπου μπήκε στο επίκεντρο της κριτικής μετά το απίστευτο ξέσπασμά του κόντρα στον πατέρα του και η επόμενη μέρα μετά τον αποκλεισμό του τον... βρήκε με αλλαγή προπονητή με στόχο το ολικό restart στην καριέρα του.

Στον πρώτο του αγώνα υπό τις οδηγίες, όχι του μπαμπά του, Απόστολου, αλλά αυτή τη φορά του ομοσπονδιακού τεχνικού της Ελλάδας, Δημήτρης Χατζηνικολάου, ο Στέφανος ήθελε να κάνει ένα νέο ξεκίνημα, το οποίο φυσικά θα συνδυαζόταν με νίκη στην πρεμιέρα του στο 1.000άρι του Σινσινάτι κόντρα στον Γιαν-Λέοναρντ Στρουφ (Νο36). Και το κατάφερε, αν και έπρεπε να φτάσει πρώτα σε ανατροπή!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3fqib54xnrd)
Μπορεί να βρέθηκε πίσω με 1-0 στα σετ, όμως έβγαλε αντίδραση, έδειξε πείσμα, ξεδίπλωσε την ανωτερότητά του απέναντι στο Νο36 του κόσμου και με 2-1 στα σετ πήρε τη νίκη που φαντάζει σαν... ένεση ψυχολογίας και αυτοπεποίησης συνεχίζοντας την πορεία του στο Σινσινάτι.

Νίκη με ανατροπή για τον Τσιτσιπά κόντρα στον Γιαν-Λεόναρντ Στρουφ στο Σινσινάτι

Ο Στέφανος αν και ξεκίνησε με το... δεξί στον αγώνα, έβλεπε τον Στρουφ να... έχει τις απαντήσεις και όσες φορές κι αν προηγήθηκε, να τον ισοφαρίζει (3-3). Σε κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού ο Τσιτσιπάς με άψογο game πέρασε μπροστά με 4-3, ωστόσο ο αντίπαλός του όχι απλά τον ισοφάρισε σε 4-4, αλλά έκανε break και πέρασε μπροστά με 5-4.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3fr5fc81m0p)
Ανώτερος ο Γερμανός τενίστας και στο δέκατο game "καθάρισε" με 40-15 το πρώτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 6-4. Το δεύτερο σετ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και ο Έλληνας τενίστας ήθελε να βγάλει αντίδραση για να παραμείνει "ζωντανός" στον αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3fra1mhyidd)
Έκανε το 0-1 στα game και ενώ είχε σε αρκετές περιπτώσεις να "καθαρίσει" και να πάρει το προβάδισμα με 0-2, ο Στρουφ ήταν πιο συγκεντρωμένος στα σημεία με αποτέλεσμα να τον ισοφαρίσει 1-1. Μάλιστα, ο Γερμανός που έδειχνε να έχει την ψυχολογία, έκανε break, πέρασε μπροστά με 2-1 και στο τέταρτο γκέιμ ήταν καταιγιστικός με αποτέλεσμα να κάνει εύκολα το 3-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3frm5t3sul5)
Ο Στέφανος πέρασε στην... αντεπίθεση, μείωσε σε 3-2, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Γερμανού και ισοφάρισε σε 3-3, ενώ με ισοπεδωτική εμφάνιση και απόδοση στο έβδομο γκέιμ πήρε το προβάδισμα με 4-3.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3frx27cxc2h)
Ο Στρουφ αν και μείωσε σε 4-4, είδε τον Έλληνα πρωταθλητή αποφασισμένο να μην... παραδώσει εύκολα τα όπλα, προηγήθηκε αρχικά 5-4, ενώ στο δέκατο γκέιμ, όταν και ήταν ισόπαλοι οι δυο τενίστες 40-40, ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύτηκε το set point του και με συνοπτικές διαδικασίες έκανε το 4-6 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3fsc5i1mfmh)
Στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα, αφού έβγαλε την ανωτερότητά του στο court και έφτασε εύκολα στο υπέρ του 0-3. Αν και ο Στρουφ μείωσε σε 3-1, είδε τον Στέφανο με φανταστικό love game, δίχως να χάνει πόντο να κάνει άνετα το 1-4.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3fsf7ypijj5)
Ο Γερμανός έδειχνε να μην τα παρατά εύκολα, μείωσε σε 2-4, όμως ο Στέφανος έδειξε για ακόμη μια φορά την κλάση του, έφτασε σε νέο love game (40-0) για να κάνει το 2-5. Μπορεί ο Στουρφ να μείωσε εκ νέου σε 3-5 και να έβαλε... δύσκολα στον Τσιτσιπά, ο Έλληνας τενίστας όμως δεν πτοήθηκε και με νέο εκπληκτικό love game έκανε το 3-6, κατακτώντας με 2-1 τη νίκη και κατ' επέκταση την πρόκριση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3fszcrgvq7d)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3fszcrpvlxd)