Ο Κάρλος Αλκαράθ ξεκάθαρα δεν έχει ξεπεράσει την ήττα του από τον Νόβακ Τζόκοβιτς στο απλό Ανδρών για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι. Ο Ισπανός, νούμερο τρία στην παγκόσμια κατάταξη, παραδόθηκε στα νεύρα του από το πρώτο σετ απέναντι στον Γκαέλ Μονφίς, στον πρώτο γύρο του Cincinatti Open, ένα "χιλιάρι" τουρνουά της ATP που ουσιαστικά είναι από τους προδρόμους του US Open

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3hk1b97yuyh)

Κάρλος Αλκαράθ: Δεν το πίστευαν

Ο παλαίμαχος σόουμαν του τένις, Γκαέλ Μονφίς, έκανε μπρέικ στο τρίτο γκέιμ του τρίτου σετ. Κράτησε το σερβίς του με βόλεϊ μπροστά στο φιλέ και προηγήθηκε 3-1. Ο Αλκαράθ δεν συγκράτησε τα νεύρα του και κοπάνησε συναπτώς τη ρακέτα του στο κορτ. Ο κόσμος σοκαρίστηκε, καθώς ο Αλκαράθ έχει στη συντριπτική πλειονότητα των στιγμών τον έλεγχο των συναισθημάτων του. Ο Ισπανός προηγήθηκε 1-0 σετ, 6-4, και το παιχνίδι φαινόταν ότι θα είχε τη μοίρα δεκάδων άλλων, στα οποία επικρατεί χαλαρά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3hkahv6i8ux)
Ο 37χρονος Γάλλος αντέδρασε και κέρδισε το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ, 7-6 (5), ενώ στο τρίτο πήρε προβάδισμα. Ο Μονφίς έφτασε εν τέλει στη νίκη, 6-4, στο τρίτο σετ και πανηγύρισε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3hkpqyifg95)