Στην ανωτερότητα της Κροατίας "υποκλίθηκε" η Εθνική Κορασίδων που γνώρισε την ήττα με 83-58 για τις θέσεις κατάταξης 13-16, η οποία και ήταν η έκτη της σε ισάριθμους αγώνες στο EuroBasket U16 Α' Κατηγορίας. Με αυτό το αποτέλεσμα, η "γαλανόλευκη" υποβιβάστηκε στην Β' κατηγορία και πλέον στόχος της είναι να νικήσει στο επόμενο ματς για να αποφύγει την τελευταία θέση!

Η Κροατία "λύγισε" την Εθνική Κορασίδων που υποβιβάστηκε στην Β' κατηγορία

Η Εθνική Κορασίδων μετά την έκτη της ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο EuroBasket U16 Α' Κατηγορίας  υποβιβάστηκε στην Β΄κατηγορία η οποία με βάση τα όσα προβλέπει το σύστημα διεξαγωγής, υποβιβάζονται οι τρεις τελευταίες ομάδες της τελικής κατάταξης. Στόχος πλέον για την Ελλάδα είναι η αποφυγή της τελευταίας θέσης κάτι που πορεί να κάνει αν και εφόσον επικρατήσει αύριο (24/08) στο παιχνίδι που θα δώσει με την ητττημένη του ζευγαριού Μαυρουβούνιο - Σουηδία.

Η Κροτία κατάφερε να... ξεφύγει από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο το οποίο "έκλεισε" με το υπέρ της 12-32, ενώ η Εθνική δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με μεγάλες διαφορές από νωρίς. Η Κροατία που κατάφερε να χτίσει τη διαφορά μ το... καλημέρα, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 22-48, και εντέλει πήρε τη νίκη με 58-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-32, 22-48, 38-61, 58-83

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχα): Λαγωνικάκη 2, Μήτραλη 2, Φουστέρη 2, Χλιαουτάκη 9 (4/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Βίγκα 3, Μόσχου, Ζορμπαλά 9 (2/12 δίποντα, 1/6τρίποντα, 1/6 βολές), Υφαντοπούλου 4, Τσιανάκα 12 (4 ασίστ), Φονιαδάκη, Τουμπανιάρη 15 (13 ριμπάουντ), Καμπακά