Έφτασαν στο τέλος τους τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα για την Κυριακή, 25 Αυγούστου, με τις δύο νίκες με σκορ 3-0, της Νάπολι επί της Μπολόνια για τη Serie A και της Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Τζιρόνα για τη LaLiga να ξεχωρίζουν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3p98ah0ljzl)
Στο "Ντιέγκο Μαραντόνα" έγινε ο χαμός στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ντι Λορέντσο εκμεταλλεύτηκε τη θαυμάσια πάσα του Κβαρατσκέλια και άνοιξε το σκορ. Ήταν το πρώτο γκολ της εποχής Κόντε στη Νάπολι και ένα τέρμα ανακούφισης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3pabxr2efgh)
Ο "Κβαραντόνα" έκανε το 2-0 με μία θαυμάσια προσπάθεια στο 75', ενώ στις καθυστερήσεις ο Σιμεόνε πέτυχε το 3-0. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν βασικός για την Μπολόνια και αντικαταστάθηκε στο 63' από τον Χουάν Μιράντα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3paybyee3jl)
Ωστόσο, δεν χαμογέλασαν όλοι οι γηπεδούχοι για τη δεύτερη αγωνιστική της Serie A. Στη Ρώμη, η Έμπολι έφυγε με το "διπλό" από το "Ολίμπικο", επικρατώντας 2-1 της Ρόμα, που είχε τρία δοκάρια.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3paod71vdht)
Η Έμπολι προηγήθηκε 2-0 και το γκολ του Σομουρόντοφ δεν έφτασε στην ομάδα του Ντανιέλε ντε Ρόσι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3pajp561kqx)
Η Φιορεντίνα και η Βενέτσια ήρθαν ισόπαλες με σκορ 0-0, ενώ η Τορίνο συνέχισε το καλό ξεκίνημά της και νίκησε 2-1 την Αταλάντα, η οποία είχε την ευκαιρία να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Μάριο Πάσαλιτς στο 90+6'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3p9nb6vrijl)
Βερόνα και Γιουβέντους, που διαξιφίζουν το βράδυ της Δευτέρας 26 Αυγούστου (21:45), είναι οι μόνες ομάδες που δυνητικά θα μπορούσαν να ξεκινήσουν με δύο νίκες. Ουδεμία έχει το απόλυτο αυτήν τη στιγμή. Στο άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, η Κάλιαρι θα αντιμετωπίσει στις 19:30 την Κόμο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3p9nb7cbik9)

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: Υπόκλιση Τζιρόνα στο "Μετροπολιτάνο"

Η Μαδρίτη έμεινε... απόρθητη την Κυριακή, 25 Αυγούστου, για τη 2η αγωνιστική της LaLiga. Μετά τη νίκη της Ρεάλ επί της Βαγιαδολίδ, 3-0, με το ίδιο σκορ επικράτησε η Ατλέτικο της Τζιρόνα, η οποία, έχοντας χάσει και τον Αρτιόμ Ντόβμπικ, που προς το παρόν βολοδέρνει στη Ρόμα, δείχνει ότι η φετινή σεζόν δεν θα έχει σχέση με την ονειρώδη περυσινή.

Γκριζμάν, Γιορέντε και Κόκε, συνήθεις ύποπτοι, έβαλαν τα γκολ της νίκης των "κολτσονέρος" στο "Μετροπολιτάνο".

Η Λεγκανές νίκησε 2-1 την Πάλμας και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς, ενώ Αλαβές και Μπέτις έμειναν στο 0-0.

Στη Γερμανία, η Ζανκτ Πάουλι έχασε εντός έδρας 2-0 από τη Χαϊντενχάιμ στην επιστροφή της στην Bundesliga. Βάνερ στο 66' και Σόπνερ στο 82' πέτυχαν τα γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους. Ο Μανώλης Σάλιακας δεν ξεκίνησε και μπήκε στο 76' στην αναμέτρηση.