Γεγονός είναι οι τρεις πρώτες ομάδες που "σφράγισαν" τη συμμετοχή τους στη League Phase του Champions League, γράφοντας ουσιαστικά Ιστορία, αφού έγιναν οι πρώτες που μπαίνουν στους ομίλους της διοργάνωσης με τη νέα μορφή. Και στα τρία παιχνίδια κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σβεν Γκόραν Έρικσον

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3qxqh8z8yqh)

Οι Γιουνγκ Μπόις έκαναν μια ηρωική εμφάνιση στο "Αλί Σάμι Γεν" και κράτησαν με νύχια και με δόντια αλώβητη την εστία τους από τις απειλές της Γαλατάσαραϊ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3qzner0zpe1)

Οι Ελβετοί χρειάστηκαν μόνο μία στιγμή, στην απέλπιδα προσπάθεια της Γαλατά να βρει σκορ για να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση, και πέτυχαν το γκολ που "κλείδωσε" την πρόκριση με τον Άλαν Βιργκίνιους. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα ο Φερνάντο Μουσλέρα είδε την κόκκινη κάρτα για κλωτσιά στο σκόρερ, επειδή πανηγύρισε μπροστά στους οπαδούς της Γαλατά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3qzwka651jl)
Είχαν προηγηθεί ρίψεις αντικειμένων, με τους παίκτες της Γαλατά να την... πέφτουν στους ομολόγους τους που έδειχναν μπουκάλια από τους οπαδούς των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3qzqbwn0yd5)
Στην Πράγα, η Σπάρτα έπρεπε να κρατήσει το 2-0 υπέρ της επί της Μάλμε από το πρώτο παιχνίδι της Σουηδίας. Το έκανε, αλλά όχι πριν πάρει μια μίνι λαχτάρα. Στο 27' ο Δανός τερματοφύλακάς της Πέτερ Γένσεν έπιασε το πέναλτι του Αντρέας Κρίστιανσεν. Η Σπάρτα είχε χάσει πρώτη πέναλτι με τον Βέλικο Μπιγκμάσεβιτς στο 18'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3qy5qyp15yp)
Η Μάλμε ξέμεινε από καύσιμα και ενέργεια με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά, στο 80' με πέναλτι του Λούκας Χαράσλιν και στο 83' με τον Αλμπιόν Ραχμάνι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3qzs162qwj5)
Η... βυσσινί πλευρά της Πράγας πανηγυρίζει την πρόκριση σε ομίλους Champions League για πρώτη φορά από το 2005.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3r016410c2h)
Στην Αυστρία, τέλος, και η Σάλτσμπουργκ εκμεταλλεύτηκε τη νίκη της 2-0 από το πρώτο ματς με την Ντινάμο Κιέβου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3qxwkb9xycp)
Οι Αυστριακοί άνοιξαν το σκορ με τον Άνταμ Νταγκίμ στο 12', ενώ ο Βλάντισλαβ Βανάτ ισοφάρισε στο 29' για τους Ουκρανούς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3qy77htzimp)

Το πανόραμα των playoffs στο Champions League

Τα αποτελέσματα: Σάλτσμπουργκ-Ντινάμο Κιέβου 1-1 (2-0), Γαλατάσαραϊ-Γιουνγκ Μπόις 0-1 (2-3), Σπάρτα Πράγας-Μάλμε 2-0 (2-0).
*Στην παρένθεση το σκορ του πρώτου παιχνιδιού.

Το πρόγραμμα των επαναληπτικών (28/8): 19:45 Καραμπάγκ-Ντινάμο Ζάγκρεμπ (0-3). 22:00 Ερυθρός Αστέρας-Μπόντο Γκλιμτ (1-2), Σλάβια Πράγας-Λιλ (0-2), Σλόβαν Μπρατισλάβας-Μίντιλαντ (1-1).

Champions League: Οι ομάδες της League Phase