Ο Νάσος Γκαβέλας είναι ένας ακόμα αθλητής που μπορεί να δώσει στην Ελλάδα ένα ακόμα μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024. Το είχε κάνει και στο Τόκιο με το χρυσό μετάλλιο που είχε πάρει.

Το έδειξε και με την άνετη πρόκριση που πήρε ο Νάσος Γκαβέλας στον τελικό των 100μ (Τ11) στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Τρέχοντας στην πρώτη ημιτελική σειρά και τον 3ο διάδρομο, ο Γκαβέλας τερμάτισε σε 11:08 (+0,3) για να περάσει στον τελικό (θα γίνει την Πέμπτη στις 20:00) με την καλύτερη επίδοση όλων, δείχνοντας ότι έχει έρθει στο Παρίσι σε εξαιρετική κατάσταση. Με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση πέρασε από την 2η ημιτελική σειρά ο Γάλλος Τίμοθι Αντόλφε κάνοντας 11.11 (+0,1).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3xphhk208jt)

Στο μεταξύ ο Στέλιος Μαλακόπουλος προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον τελικό του μήκους στην κατηγορία Τ64 και τελικά κατέλαβε την έβδομη θέση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ο 27χρονος άλτης του μήκους έκανε το μεγαλύτερο άλμα του στην έκτη και τελευταία προσπάθεια, στην οποία προσγειώθηκε στα 6.81μ (+0,4), ενώ η αναλυτική σειρά των αλμάτων του ήταν: 6.62μ - 6.14μ - 6.67μ - 6.64μ - 6.49μ - 6.81μ.

Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του Τόκιο, Μάρκους Ρεμ (Γερμανία) με 8.13μ (+0,7), το αργυρό ο Ντέρεκ Λόκιντεκ (ΗΠΑ) με 7.79μ (0.0) και το χάλκινο ο Τζάρεντ Γουάλας (ΗΠΑ) με 7.49μ (+0,3).

Ο Ρεμ ήταν ο μοναδικός αθλητής που πέρασε το φράγμα των οκτώ μέτρων και μάλιστα τα κατάφερε τρεις φορές.