Το πρώτο φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου έπαιξε ο Παναθηναϊκός AKTOR στην Σλοβενία κόντρα στην Τσεντεβίτα, με τους παίκτες του να είναι όπως αναμενόταν "μαγκωμένοι" στην αρχή. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι με τους "πράσινους" να επικρατούν τελικά με 81-76 των γηπεδούχων.

Άστοχος ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR - Καλύτερη στην αρχή η Τσεντεβίτα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με όλα τα μάτια να είναι καρφωμένα στον Λορέντζο Μπράουν που έκανε το ντεμπούτο του με τους "πράσινους" σε φιλικό προετοιμασίας. Η μεγάλη μεταγραφή του Παναθηναϊκού AKTOR μάλιστα από νωρίς έδειξε το ταλέντο του, δίνοντας την πρώτη ασίστ για το 3-6 της ομάδας του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3zc5m14xos1)
Ο πολιτογραφημένος Ισπανός δεν άργησε κιόλας να βάλει το πρώτο του καλάθι με το "τριφύλλι" στο στήθος, βοηθώντας την ομάδα του να καλύψει τη μικρή διαφορά που είχαν πάρει οι παίκτες της Τσεντεβίτα και μείωσε σε 15-13 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3zc8lv7usjt)
Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με τον Χούαντσο Ερναγκόμεθ να δίνει ανά διαστήματα κάποιες λύσεις στην ομάδα του, αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν στους πάγκους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στο +6 (23-17).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3zcgl4ms01l)

Γύρισε το ματς ο Παναθηναϊκός AKTOR - Βρήκε δύσκολα καλάθια

Για να μπορέσει να μειώσει το σκορ το "τριφύλλι" έπρεπε να παίξει καλύτερη άμυνα και να βρει εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, κάτι που βοήθησε αρκετά η είσοδος του Μωραΐτη στο παιχνίδι, ο οποίος είδε στον αιφνιδιασμό τον Παπαπέτρου να τελειώνει τη φάση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3zcjx0jyl3t)
Οι ελλείψεις του Παναθηναϊκού AKTOR κάτω από τη ρακέτα ήταν εμφανές, αλλά το γεγονός πως ο Αταμάν χρησιμοποιούσε Παπαπέτρου και Σαμοντούροφ στη θέση "5" βοήθουσε την απειλή έξω από τα 6,75 με τους "πράσινους" να μειώνουν στους 2 (27-25) έξι λεπτά πριν το ημίχρονο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3zcpu4utiyx)
Ο Ντίνος Μήτογλου ανέβασε την απόδοση του στη δεύτερη περίοδο και έδωσε δύσκολους πόντους στην ομάδα του, με το "τριφύλλι" να πηγαίνει τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενο μ' έναν πόντο (43-44), δείχνοντας πως βρίσκει σιγά σιγά τον τρόπο στην επίθεση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3zd6w1ug8qx)

Έμεινε στο παιχνίδι η Τσεντεβίτα - Ανεβασμένος ο Μήτογλου στη τρίτη περίοδο

Το γεγονός πως αγωνιζόταν χωρίς σημαντικούς παίκτες όπως οι Σλούκας και Λεσόρ που τον οδήγησαν στην κατάκτηση της Euroleague, έκανε τον Παναθηναϊκό να ψάχνει να βρει λύσεις κάπου αλλού, με τον Γκραντ να δείχνει ακόμη μία φορά πόσο χρήσιμος είναι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3zdjo3qlzyp)
Στην τρίτη περίοδο οι "πράσινοι" προσπαθούσαν να βρουν τρόπους να ξεφύγουν το σκορ, αλλά δεν ήταν εύκολο με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά στο σκορ, κρατώντας τη διαφορά στο -4 (49-53) στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3zdlpya70ih)

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους "πράσινους" να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με +2 (65-67), με την Τσεντεβίτα να βρίσκει πολύ δύσκολα καλάθια από μακριά. Την ίδια ώρα ένας οπαδός έβαλε τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου και πανηγύρισε μαζί με τους παίκτες των δύο ομάδων.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3zdoux1sp6p)

Ο Λορέντζο Μπράουν "καθάρισε" για τον Παναθηναϊκό AKTΟR στο φινάλε

Αυτόν ξέρει αυτόν "σημαδεύει" θα μπορούσε να πει κανείς για τον Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος με μία απίστευτη πάσα χωρίς να βλέπει στον Χουάντσο Ερναγκόμεθ χάρισε στον κόσμο που βρισκόταν στο γήπεδο την καλύτερη μακράν φάση του φιλικού παιχνιδιού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3ze3sfx9q2p)

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο ο Παναθηναϊκός με οδηγό τον Μήτογλου που ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση πήρε σημαντική διαφορά (70-76) πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, με τον Έλληνα φόργουορντ να λειτουργεί εξαιρετικά στη θέση "5".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3ze1s1ime0h)

Η Τσεντεβίτα δεν παράτησε το παιχνίδι και με ατομικές προσπάθειες κατάφερε να φτάσει τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής (76-78) δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά ο Λορέντζο Μπράουν με τρίποντο - μαχαιριά έδωσαν στον Παναθηναϊκό μεγάλη... ανάσα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3zefbdb89yp)

Το τελικό 81-76 έδωσε στους "πράσινους" την πρώτη τους νίκη στα φιλικά προετοιμασίας και τώρα περιμένουν τον αντίπαλο τους ανάμεσα σε Μπάγερν Μονάχου και Αναντολού Εφές, με τον Εργκίν Αταμάν να μην έχει αποφασίσει ακόμη αν θα χρησιμοποιήσει κάποιον άλλον παίκτη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d3ze6ouxha01)

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 65-67, 76-81

Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 18(1), Μωραΐτης 2, Γκραντ 10(1), Γκριγκόνις 10(2), Ερνανγκόμεθ 13(1), Μήτογλου 19(1), Παπαπέτρου 5(1), Σαμοντούροβ 4