Ούτε κόντρα στην Τζένοα κατάφερε να... χαμογελάσει η Ρόμα! Μετά από δυο ισοπαλίες και μια ήττα, οι "τζιαλαρόσι" ήταν αποφασισμένοι να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη στη Serie A και αν και ήταν... αγκαλιά με τους τρεις βαθμούς μέχρι τπ 90+6' λογάριασαν δίχως τον Ντε Βίντερ ο οποίος με απίστευτο buzzer-beater ισοφάρισε στις καθυστερήσεις και "πλήγωσε" τους φιλοξενούμενους που έμειναν για τέταρτο συνεχόμενο ματς μακριά από τα... θετικά!

Κάπως έτσι η Ρόμα έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει βαθμολογική... ανάσα και με την ισοπαλία αυτή παρέμεινε στην 14η θέση, με την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα να... αναζητείται! Από την άλλη, η Τζένοα "έπιασε" τη Μίλαν στην 9η θέση έχοντας συγκεντρώσει 5 βαθμούς.

Iσοφάριση... μαχαιριά για τη Ρόμα στο 90+6' από την Τζένοα

Η Τζένοα αν και μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, είδε τη Ρόμα να επιβάλλει στη συνέχεια τον ρυθμό της και στο 37' λεπτό να ανοίγει λογαριασμό στο ματς με τον Ντόβμπικ ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των "τζιαλαρόσι" για το 0-1. Βέβαια το γκολ για να μετρήσει χρειάστηκε να μετρήσουν σχεδόν 6 (!) λεπτά μετά από έλεγχο στο VAR και λόγω τεχνικού ζητήματος και πρόβλημα στην επικοινωνία καθώς σε πρώτο χρόνο ο διαιτητής το ακύρωσε για οφσάιντ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d46tk2bm2pmp)
Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μια... ανάσα από το να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 45+9' με σουτ του Κονέ το οποίο απομάκρυνε με το σώμα του ο Βάσκες μιας και ο Γκολίνι είχε βρεθεί εκτός εστίας. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρόμα έδειχνε να έχει τα ηνία, ήταν πιο απειλητική, είχε τη μπάλα στα πόδια της και την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους... λέξη!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d46v615ywqzd)
Όλα έμοιαζαν να έχουν πάρει τον δρόμο τους και η Ρόμα ήταν "αγκαλιά" με τη νίκη μέχρι το 90+6'. Ο Ντε Βίντερ ωστόσο είχε άλλη... άποψη και με φοβερό buzzer-beater σημείωσε το πρώτο του γκολ στη Serie Α με κεφαλιά, και τι.... γκολ μιας και αυτό ήτνα που στέρησε από την ομάδα του Ντε Ρόσι το πρώτο της τρίποντο τη φετινή σεζόν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d46v615l4fp5)

ΤΖΕΝΟΑ: Γκολίνι, Βολιάκο (46' Βιτίνια), Ντε Βίντερ, Βάσκες, Σαμπέλι, Θόρσμπι (46' Μαλινόβσκι), Μπάντελ (80' Μπόχινεν), Φρέντρουπ, Καρικόλ, Πιναμόντι, Εκουμπάν (80' Εκατόρ).

ΡΟΜΑ: Σβίλαρ, Μαντσίνι, Εντικά, Ανχελίνο, Ελ Σαραουΐ (62' Τσελίκ), Κονέ, Κριστάντε, Πισίλι (62' Πελεγκρίνι), Σαλεμάκερς, Ντιμπάλα (62' Μπαλντάντζι), Ντόβμπικ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Κόμο - Μπολόνια 2-2 (5' αυτ. Καζάλε, 53' Κουτρόνε / 76' Κάστρο, 90+1' Ίλινγκ Τζούνιορ)
Έμπολι - Γιουβέντους 0-0
Μίλαν - Βενέτσια 4-0 (2' Ερναντέζ, 16' Γκάμπια, 25' πεν. Πούλισικ, 29' πεν. Έιμπραχαμ)
Τζένοα - Ρόμα 1-1 (37' Ντόβμπικ / 90+6' Ντε Βίντερ)
15/9 16:00 Αταλάντα - Φιορεντίνα
15/9 16:00 Τορίνο - Λέτσε
15/9 19:00 Κάλιαρι - Νάπολι
15/9 21:45 Μόντσα - Ίντερ
16/9 19:30 Πάρμα - Ουντινέζε
16/9 21:45 Λάτσιο - Βερόνα