Κάτι παραπάνω από φιλικό ήταν ο τελικός που έδωσε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Φενέρμπαχτσε στο τουρνουά του Ηρακλείου, όπου νίκησε με 73-70. Μάχες, φωνές, δυνατές άμυνες, τρία challenge από Γιώργο Μπαρτζώκα και Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αλλά και τρεις τεχνικές ποινές συνέθεσαν το τεστ των δύο ομάδων, οι οποίες θα βρεθούν αντιμέτωπες στην Κωνσταντινούπολη στην πρεμιέρα της Euroleague. Το τελικό σκορ υπέγραψε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με μακρινό τρίποντο στο τέλος.

Ο Εβάν Φουρνιέ βρέθηκε στην αρχική 5άδα για τον Ολυμπιακό, αλλά έδειξε πως ακόμα θέλει δουλειά για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο. Για μια ακόμα φορά ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε μαζί στο παρκέ τον Άλεκ Πίτερς ως 3άρι και τον Σάσα Βεζένκοφ ως 4άρι. Ο δεύτερος έβαλε και τους 10 από τους συνολικά 15 πόντους που έβαλαν οι "ερυθρόλευκοι" στο πρώτο 10λεπτο, στο οποίο δέχθηκαν 14 από την Φενέρμπαχτσε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d471s9j9aojd)

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει θέμα στα ριμπάουντ στις δύο ρακέτες, με την απουσία των τραυματιών Μιλουτίνοφ, Φαλ να φάνηκε με τον καλύτερο τρόπο.

Οι δυσκολίες που συνάντησε ο Ολυμπιακός

Από την άλλη οι "ερυθρόλευκοι" είναι "γεμάτοι" στις άλλες θέσεις και επιχείρησαν να κάνουν το παιχνίδι τους με κίνηση, πάσες και γρήγορη εκτέλεση. Κάτι που είχε και η ανταγωνιστική Φενέρμπαχτσε. Οι Πετρούσεφ, Βιλντόσα, Πίτερς και Ντόρσεϊ πήραν πάνω τους την επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d471vccyanep)

Στο 15' υπήρξε η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της "Φενέρ" με 28-22 με καλάθι του Κόλσον. Μετά από εκεί υπήρξαν πολλές σκληρές άμυνες ενώ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει και με 33-24, αλλά έκανε ένα 5-0 και μείωσε σε 33-29 για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με 34-29.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d472ebmmv235)

Προηγήθηκε και με 11 η Φενέρμπαχτσε του Ολυμπιακού

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο τρίποντα του Χέις - Ντέιβιτς προηγήθηκε με 44-33. Μάλιστα με ένα 4ποντο της τουρκικής ομάδας με τεχνική ποινή στον Βεζένκοφ το σκορ πήγε και στο 50-38.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4735a0mabnd)

Κάπου εκεί "ξύπνησε" ο Ολυμπιακός και με με 8 πόντους από Ράιτ, Ντόρσεϊ μείωσε σε 50-46. Οι άμυνες σκλήρυναν κι άλλο ωστόσο οι "ερυθρόλευκοι" δυσκολεύονταν ξανά στο ριμπάουντ και η 3η περίοδος έληξε 57-50 υπέρ της Φενέρμπαχτσε.

Το θρίλερ του τελευταίου δεκαλέπτου στο Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε

Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε και στην τελευταίο περίοδο. Οι Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Φουρνιέ, Πίτερς, Πετρούσεφ ξεκίνησαν την 5άδα για τα τελευταία 10 λεπτά. Ο Ολυμπιακός μείωσε και στο 64-63 με δύο βολές του Ντόρσεϊ. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Φίλιπ Πετρούσεφ με καλές άμυνες κι ένα τρίποντο έκανε το 68-68 στο 37:10.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4738c5i2cbl)

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έβαλε την υπογραφή του

Ο Ολυμπιακός είχε μπει για τα καλά στο ματς και στο 39:22 έκανε το 70-70 με δύο βολές του Βεζένκοφ. Η Φενέρμπαχτσε έχασε την επίθεση της στη συνέχεια και οι "ερυθρόλευκοι" είχαν στα χέρια τους την ευκαιρία να πάρουν το ματς με τον Τάιλερ Ντόρτσεϊ να το κάνει με τρίποντο από μακριά!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4741hyvgwkh)