Η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε την Ντινάμο Ζάγκρεμπ με 9-2 στην πρεμιέρα της στη League phase του Champions League κι έδειξε τις προθέσεις της. Ξεπέρασε το σκορ το οποίο είχε σημειώσει στις 14 Αυγούστου του 2020 σε εκείνο τον μονό προημιτελικό κόντρα στην Μπαρτσελόνα όπου την διέλυσε με 8-2, ο οποίος διεξήχθη στη Λισαβόνα λόγω του κορονοϊού. Έγινε, έτσι, η πρώτη ομάδα στην Ιστορία που έβαλε εννιά γκολ σε ένα ματς Champions League.

Μια απολαυστική βραδιά, η πρώτη της νέας φάση του ομίλου στο Champions League, όπου μπήκαν συνολικά 28 γκολ στα έξι παιχίδια που διεξήχθησαν.

Για την Μπάγερν Μονάχου είχε αρχίσει να φαίνεται το πράγμα κόντρα στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ βάζοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Την αρχή έκανε ο Χάρι Κέιν με πέναλτι στο 19' και στη συνέχεια ο Ραφαέλ Γκερέιρο έκανε το 2-0 στο 33'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48t49b4g0d5)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48tf4abzlzl)
Πέντε λεπτά αργότερα (38') ο Ολίσε ανέβασε στο τρία τον δείκτη του σκορ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48tgifdc6ox)

Μείωσε η Ντινάμο Ζάγκρεμπ και "αγρίεψε" την Μπάγερν που έβαλε άλλα 6 τέρματα

Στο δεύτερο ημίχρονο πήγε να πάρει άσχημη τροπή το ματς για τους Βαυαρούς καθώς η Ντινάμο Ζάγκρεμπ σκόραρε με τους Πέτκοβιτς (48'), Ογκιβάρα (50').

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48u4c7xq7xt)

Ωστόσο η Μπάγερν Μονάχου έβαλε άλλα 6 γκολ, τα τρία από αυτά με τον Κέιν (57', 73' πεν., 78' πεν.), ο οποίος έφτασε τα 4 προσωπικά γκολ. Τα άλλα σημείωσαν οι Ολίσε (61'), Σανέ (82'), Γκορέτσκα (90'+1)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48uezatvzox)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48uozr7etbt)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48v5twpts89)

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ξεπέρασε το εμπόδιο της Λιλ, επικρατώντας με 2-0.

Η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας βρήκε δίχτυα με τον μπόμπερ Γκιόκερες στο 38', ξεσηκώνοντας και τους οπαδούς της ομάδας. Δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε για την Λιλ ο Γκόμες με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48tmpp002zd)
Τη νίκη για την Σπόρτινγκ εδραίωσε ο Ντεμπάστ στο 65' με ένα τρομερό σουτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48ui3wr0hzt)

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα... χρειάστηκε κόντρα στην Στουτγκάρδη

Στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" πολλοί θα περίμεναν από την Ρεάλ Μαδρίτης να έκανε πάρτι με την Στουτγκάρδη. Ωστόσο δεν ήταν και η καλύτερη βραδιά της, αν και επικράτησε με 3-1.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ σκόραρε στο 46΄, μετά από ασίστ του Ροντρίγκο, για να βάλει και το πρώτο του τέρμα στο Champions League με την φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48u7fyl59kp)
Η Στουτγκάρδη ισοφάρισε με τον Ούνταβ στο 68'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48ulvof2y1d)
Κι εκεί που πήγε να στραβώσει το παιχνίδι ήρθαν τα γκολ των Ρούντιγκερ (83'), Έντρικ (90'+) για να δώσουν τη νίκη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48uv0thyv81)