Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε την ευκαιρία στο League Cup να γυρίσει στις νίκες και να βελτιώσει την ψυχολογία της, μετά τις δύο σερί ήττες στην Premier League. Επιβλήθηκε με 7-0 της Μπάρνσλεϊ (ομάδα 3ης κατηγορίας) και πέρασε στον τρίτο γύρο.

Στον αγωνιστικό χώρο του "Ολντ Τράφορντ" ο Έρικ Τεν Χάαχ παρέταξε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με μια.. μίξη βασικών και αναπληρωματικών παικτών. Τα πάντα κρίθηκαν από το πρώτο ημίχρονο όπου σκόραραν Ράσφορντ (16'), Άντονι (35' πεν.) και Γκαρνάτσο (45+2').

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48uda4qt6x5)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48ult7e9ykh)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48uov7r4n8h)

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όχι μόνο δεν έριξαν στροφές, αλλά βρήκαν ακόμα δύο τέρματα μέχρι τη μία ώρα αγώνα και πάλι με τους Ράσφορντ και Γκαρνάτσο, για να έρθει ο Έρικσεν και με δύο προσωπικά γκολ στο 81' και το 85', να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48uu219vwyh)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48uyr1k0kft)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48v1okmaux5)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d48v2r0bq5zt)

Πρόκριση για Σαουθάμπτον, 34 πέναλτι χτύπησαν οι Πρέστον, Φούλαμ

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, Μπρέντφορντ και Κρίσταλ Πάλας έκαναν το "καθήκον" τους κόντρα στις Λέιτον Οριέντ (3-1) και ΚΠΡ (2-1), ενώ, το ντέρμπι της Premier League ανάμεσα σε Έβερτον και Σαουθάμπτον κατέλειψε στους "Αγίους", οι οποίοι πέρασαν από το Λίβερπουλ με 6-5 στα πεν. (1-1 καν.)

Την πρόκριση στον 4ο γύρο του θεσμού εξασφάλισε με πολύ ζόρι και... τύχη η Φούλαμ, η οποία λύγισε την Πρέστον στη διαδικασία των πέναλτι μετά από 34 εκτελέσεις!