Στην πρεμιέρα της στο Champions League η Ντόρτμουντ τα βρήκε... σκούρα κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ του Χρήστου Τζόλη ο οποίος αγωνίστηκε ως βασικός και "έκλεψε" τις εντυπώσεις! Παρ' όλα αυτά, οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 3-0 στο Βέλγιο χάρη στο απίστευτο... σόου του Γκίτενς που σκόραρε δις και το... κερασάκι στην τούρτα που ήρθε στο 90+3' από πέναλτι του Γκιρασί.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49phldceaip)

Από την άλλη, η Τζιρόνα αν και για 90 λεπτά αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την Παρί Σεν Ζερμέν εντέλει οι Παριζιάνοι "λυτρώθηκαν" στο 90' χάρη σε γκολ του Μέντες το οποίο προήλθε από... γκάφα του αντίπαλου γκολκίπερ, Γκαζανίγα και πήραν δύσκολη νίκη στο "Parc des Princes" με 1-0 ξεκινώντας με το... δεξί τις υποχρεώσεις τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση όπως και η Σέλτικ που ήταν απολαυστική κόντρα στην Σλόβαν Μπρατισλάβας την οποία ... κάλεσε στη Γλασκώβη και την "κέρασε" πέντε γκολ (5-1)!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49oulxx68z5)

Champions League: Νίκες για Ντόρτμουντ, Σέλτικ... "κόλλησε" στο μηδέν η Παρί!

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε μια... ανάσα από το ανοίξει λογαριασμό στο ματς στο 12ο λεπτό όταν και μετά από φάση διαρκείας και αλλεπάλληλες προσπάθειες για να πετύχουν γκολ οι Βεστφαλοί, η μπάλα κατέληξε στον Φέτλεσεν ο οποίος δοκίμασε να σκοράρει εξ' επαφής όμως η μπάλα δεν του έκανε το... χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49njvo1m6mh)
Όσο κυλούσαν τα λεπτά η Μπριζ ανέβαζε την απόδοσή της στον αγωνιστικό χώρο, ενώ στο 18ο λεπτό ο Χρήστος Τζόλης δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να απειλήσει η ομάδα του το σουτ που εξαπέλυσε ο Νίλσον ήταν αρκετά άστοχο με αποτέλεσμα να περάσει ανεκμετάλλευτη η φάση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49nxo8b22ll)
Στο 33ο λεπτό μάλιστα, οι Βέλγοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Τζόλη ο οποίος έπειτα από εξαιρετικό γέμισμα πάτησε περιοχή όμως έπεσε στον αγωνιστικό χώρο μετά από "μονομαχία" με τον Σλότερμπεργκ, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν πέναλτι και τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στο ματς!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49o32f1zb5t)

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Γκιρασί στο 90+3' που ευστόχησε από τα 11 βήματα και έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα, στο πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ντόρτμουντ το οποίο έμελλε να έχει άλλη... χάρη μιας και σημειώθηκε στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση!

Από την άλλη, η Παρί Σεν Ζερμέν... ίδρωσε για να κερδίσει την Τζιρόνα στο "Parc des Princes! Οι Παριζιάνοι μπορεί να "πετάνε" φωτιές στη Ligue 1 όπου έχουν κάνει το 4Χ4, όμως στο Champions League πήραν τη νίκη με το... στανιό και μετά από λάθος αντίπαλου γκολκίπερ για το τελικό 1-0!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49pzym67l0p)
Ο Γκαζανίγα που είχε κατεβάσει... ρολά και είχε "σώσει" την ομάδα του από το γκολ σε αρκετές περιπτώσεις κατά τη διάρκεια του ματς, μετά από γύρισμα του Μέντες στο 90ο λεπτό, ο Αργεντινός γκολκίπερ έκανε κίνηση να μπλοκάρει τη μπάλα και να "καθαρίσει" τη φάση όμως την είδε να περνάει κάτω από τα πόδια του και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49pl2xl850p)
Η Σέλτικ ήταν καταιγιστική απέναντι στην Σλόβαν Μπρατισλάβας, μπήκε δυνατά στο ματς, ενώ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στο 17ο λεπτό όταν μετά από εκτέλση κόρνερ, ο Σκέιλς με καρφωτή δυνατή κεφαλιά τους "νίκησε" όλους στον αέρα και έγραψε το 1-0 εν μέσω τρελών πανηγυρισμών!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49noh81ta21)
Με το... καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Σκωτσέζοι που ήταν οι απόλυτα κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο πήραν...αέρα δυο τερμάτων στο 47ο λεπτό σαν σε... προπόνηση και την άμυνα της Σλόβαν Μπρατισλάβας να προβληματίζει για τα καλά! Μετά από γύρισμα στην περιοχή από τον Νίκλας Κόουν, η μπάλα κατέληξε στο "κουτί', εκεί όπου βρισκόταν ο Φουρουχάσι και με προβαλή σκόραρε για το 2-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49oq0wy9cux)
Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, η Σέλτικ τριπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι του Ένγκλες, ωστόσο το πιο εντυπωσιακό γκολ ήρθε από την Σλόβαν Μπρατισλάβας που μείωσε σε 3-1 με "κεραυνό" του Βίμερ από την περιοχή και μάλιστα από... πλάγια θέση!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49pczobt2i9)

Οι γηπεδούχοι με... πατημένο το γκάζι δεν κατέβαζαν στροφές, η επίθεση τους πετούσε "φωτιές" και μετά από άψογη συνεργασία η μπάλα κατεληξε στον Μαέντα ο οποίος με πλασέ από την περιοχή στο 70ο λεπτό σημείωσε το 4-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49pl2xtkmx5)
Διαστάσεις... θριάμβου για το τελικό 5-1 έδωσε ο Ίντα στο 86ο λεπτό ο οποίος μετά από υπέροχη κάθετη πάτησε περιοχή και με άψογο πλασέ "εκτέλεσε" για το πέμπτο γκολ της ομάδας του ολοκληρώνοντας με εμφατικό τρόπο τον... υγιεινό περίπατο!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49pu4az92vt)