Η Μάντσεστερ Σίτι με την Ίντερ έμειναν στο 0-0 για την πρώτη αγωνιστική της League phase του Champions League, σε μια αναμέτρηση όπου απέκτησε... χρώμα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο οι τερματοφύλακες Έντερσον, Ζόμερ ήταν εκεί για να βάλουν φρένο!

Η Μάνστσεστερ Σίτι έκανε το κλασικό της παιχνίδι με την μπάλα κάτω και τις συνεχόμενες πάσες. Επιχείρησε να ανοίξει την άμυνα της Ίντερ, αλλά δεν το πέτυχε στο απόλυτο για να σκοράρει.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Μάντσεστερ Σίτι να είχε 62% κατοχή μπάλας και την Ίντερ να είχε 38%. Οι "νερατζούρι" κοίταξαν να εκμεταλλευτούν τις αντεπιθέσεις και έκαναν την πρωταθλήτρια Αγγλίας, να αγχωθεί.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49noh8b6sip)

Από την μεριά της η ομάδα του Πεπ Γκουρδιόλα το έψαξε και με τον Χάαλαντ, αλλά ο Νορβηγός αντιμετωπίστηκε καλά από την άμυνα της Ίντερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49nigbx6j4p)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49nr3ac0is9)

Πολλές χαμένες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο για Μάντσεστερ Σίτι, Ίντερ

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Φιλ Φόντεν πήρε την θέση του Κέβιν Ντε Μπρόινε για την Μάντσεστερ Σίτι. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού. Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε με την Ίντερ να ήταν συνέχεια πίσω από την μπάλα.

Πάντως στο 53' οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μια επικίνδυνη αντεπίθεση με τον Ματέο Νταρμιάν να βρέθηκε προ του Έντερσον, από πλάγια δεξιά, αλλά δεν σούταρε, έκοψε την μπάλα για να βρει συμπαίκτη του και το έκανε λανθασμένα.

Στο 69' ήταν η σειρά της Μάντσεστερ Σίτι να απειλήσει με τον Φόντεν να μην πιάνει καλά το σουτ από το ύψος του πέναλτι, όπου ήταν μόνος, στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Ζόμερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49ovpr5vd6x)

Οι Μχιταριάν, Γκβαρντιόλ και οι κεφαλιές του Γκουντογκάν

Η Ίντερ "απάντησε" στο 75' με τον Μχιταριάν να πιάνει σουτ, μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49p19jmyfbt)
Μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία είχε η Μάντσεστερ Σίτι στο 79' με το σουτ του Κβαρντιόλ να διώχνει δύσκολα ο Ζόμερ. Μέχρι εκείνο το σημείο η στστιστική κατέγραψε 19 τελικές για τους γηπεδούχους και 12 για την Ίντερ!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49p6ivc7dzd)
Στο τέλος του αγώνα ο Γκουντογκάν έχασε δύο κεφαλιές σε πλεονεκτική θέση και δεν έγινε ο ήρωας της αναμέτρησης!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49pahv2qdpl)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d49pg8evvkvt)