Η Μπαρτσελόνα, η οποία έχει κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα στην La Liga, τα βρήκε σκούρα στο Πριγκιπάτο, όπου ηττήθηκε 2-1 από τη Μονακό στην πρεμιέρα της στη League phase του Champions League. Την ίδια στιγμή που η Μπρεστ, στην παρθενική ευρωπαϊκή συμμετοχή, νίκησε 2-1 την Στουρμ Γκρατς, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης χρειάστηκε γκολ στο φινάλε για να επικρατήσει 2-1 της Λειψίας.

Η Μπαρτσελόνα, η Μονακό και ο Μάικλ Τζόρνταν!

Η Μπαρτσελόνα πήγε στο Πριγκιπάτο του Μονακό με τον "αέρα" του "5 στα 5" που έχει κάνει στη La Liga, έχοντας πραγματοποιήσει εξαιρετικό ξεκίνημα. Το Champions League είναι διαφορετικό όμως και συνάντησε πολλές δυσκολίες και ηττήθηκε με 2-1. Σε ένα ματς το οποίο είδε από κοντά και ο θρυλικός Μάικλ Τζόρνταν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ail3sgm5yh)
Μόλις στο 10' λεπτό η Μπαρτσελόνα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Έρικ Γκαρθία.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4aiabuyhk09)

Για να έρθει ο Ακλιούς στο 16' να αφήσει "άγαλμα" τον Τερ Στέγκεν και να δώσει προβάδισμα στη Μονακό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4aidcf5n1g1)

Στο 28' όμως μίλησε η κλάση του Λαμίν Γιαμάλ για την Μπαρτσελόνα των 10 παικτών, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά στο Champions League.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4aipp7pses9)
Η Μονακό δεν το έβαλε κάτω όμως και στο 71' έβαλε και δεύτερο γκολ με τον Ιλενικένα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ajy0ekvdzd)

Η Ατλέτικο χρειάστηκε γκολ στο φινάλε για το 2-1 με την Λειψία

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 2-1, στο "Metropolitano", της Λειψίας, αλλά  δεν είχε εύκολο έργο παρά το αντίθετο που περίμεναν οι φίλοι της.

Η Λειψία προηγήθηκε στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Σέσκο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ai2rxu458h)

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Γκριζμάν στο 28ο λεπτό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ail3s5zxxd)
Η λύτρωση για την Ατλέτικο Μαδρίτης ήρθε στο 90' με τον Χιμένες.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4akbs794sox)

Ιστορική συμμετοχή και νίκη για την Μπρεστ στο Champions League

Η Μπρεστ στο ιστορικό πρώτο της ματς στο Champions League κοντραρίστηκε με τη Στουρμ Γκρατς και επικράτησε με 2-1.

Η γαλλική ομάδα έχοντας και τον ενθουσιασμό του πρωτάρη με το μέρος της προηγήθηκε στο 23' με τον Μανιετί, σε μια φάση που ξεκίνησε από πλάγιο του πρώην άσου του Ολυμπιακού, Κένι Λαλά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4aijgswtysp)

Πριν ωστόσο ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 45'+3 έγινε το 1-1 με αυτογκόλ του Φερνάντες.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4aiywzugc75)

Η Μπρεστ, όμως βρήκε και δεύτερο γκολ στο 56' με τον Σιμά.