Τα δύο πρώτα παιχνίδια της League Phase του Europa League, μιας νέας εποχής για το θεσμό, έγιναν το βραδάκι της Τετάρτης 25 Σεπτεμβρίου, σε αναμονή και για το πρώτο παιχνίδι ελληνικής ομάδας με τη νέα φόρμα της διοργάνωσης, αυτό του ΠΑΟΚ στο "Αλί Σαμί Γεν" με τη Γαλατάσαραϊ (25/9-22:00).

Μάλιστα, μπήκαν συνολικά 10 γκολ, ενδεχομένως προϊδεάζοντας για το τι έμελλε γενέσθαι στα παιχνίδια των 22:00. Στη Νορβηγία, η Μπόντο Γκλιμτ πήρε μια "αντρειωμένη" νίκη επί της Πόρτο, με σκορ 3-2. Το ίδιο έκανε διά ποδός... Φαν Μπόμελ τζούνιορ και η Άλκμααρ στο παιχνίδι με την Έλφσμποργκ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4fj98h7i3o9)

Europa League: Τους σκότωσε με... μειονέκτημα

Η Μπόντο δεν είναι... άπλεη εκπλήξεων, άλλωστε οι ρέκτες θυμούνται ότι στις 21 Οκτωβρίου 2021 είχε νικήσει 6-1 τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο, σε ομίλους για το Conference League. Ωστόσο, όπως και να έχει, απέναντι σε μία δυναμική ομάδα η οποία πάντα λογίζεται "μαύρο άλογο" στην Ευρώπη και στην τροπαιοθήκη της δεσπόζουν δύο Κύπελλα Πρωταθλητριών, είναι παράσημο η νίκη.

Πολλώ δε μάλλον όταν έρχεται με 10 παίκτες. Έτι περαιτέρω, με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Η Πόρτο προηγήθηκε στο 8' με κεφαλιά του... Ισπανού από τη Νιγηρία Σαμού Ομοροντιόν, ο οποίος έφτασε τα τέσσερα γκολ σε ισάριθμες εμφανίσεις με τους "δράκους".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4fiyimlg2ip)
Η Μπόντο αντέδρασε. Πρωταγωνιστής ήταν ο Γενς Χάουγκε. Πρώτα, έκανε μια φανταστική μεταβίβαση, ώστε ο Κάσπερ Χογκ να βγει μόνος του απέναντι στον Ντιόγκο Κόστα και να ισοφαρίσει στο 15'.

Έπειτα, ο ίδιος με άπιαστο πλασέ από το ημικύκλιο έκανε το 2-1 στο 40'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4fjq32kffqx)
Όμως, στο 51' η Μπόντο έμεινε με 10 παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Ισάκ Μάατα στο 51'. Μάλιστα, πλην της κακής εκτίμησης που τον οδήγησε σε θέατρο στην περιοχή της Πόρτο, o 23χρονος Νορβηγός δέχθηκε την πρώτη κίτρινη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4fkm8gra1o1)
Ωστόσο, η Μπόντο δεν κόλλησε. Στο 62' Χογκ και Χάουγκε συνδυάστηκαν ξανά, με το δεύτερο να κάνει το 3-1 και να δημιουργεί... υπαρξιακό στην ομάδα του Βίτορ Μπρούνο. Εν τέλει, η Πόρτο μείωσε στο 90' με τον Γκιουλ, αλλά οι Νορβηγοί ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν.

Europa League: Συνεχίζουν τη... φάμπρικα οι Φαν Μπόμελ

Ο Μαρκ φαν Μπόμελ ήταν στην κερκίδα και ο γιος του, Ρούμπεν, έσπειρε τον πανικό στην άμυνα της Έλφσμποργκ, με αποτέλεσμα η Άλκμααρ να πάρει τη νίκη με σκορ 3-2 στο βροχερό "ΑΦΑΣ", για την πρεμιέρα της στο Europa League.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4flq6y5a5ox)
Οι Σουηδοί άνοιξαν το σκορ στο 23' με πλασέ του Ούμα και πήραν ένα προβάδισμα που το δικαιούνταν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4fj98hfld0h)
Όμως, ο Φαν Μπόμελ ισοφάρισε λίγο πριν βγει το ημίχρονο, στο 44', έπειτα από γκάφα του πορτιέρε της Έλφσμποργκ, Πέτερσον. Η Άλκμααρ είχε δοκάρι λίγο νωρίτερα με τον Κλάσι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4fjrmavwiz5)
Επιπλέον, ενώπιον του περήφανου πατέρα του, έβαλε την AZ μπροστά στο σκορ στο 50'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4fknrm6frzt)
Η Έλφσμποργκ αντέδρασε και ισοφάρισε στο 54' με διαγώνιο σουτ του Χέντλουντ. Όμως στο 73' ο Αντάι κέρδισε πέναλτι από τον Κουάσεμ και ο Πάροτ ένα λεπτό αργότερα και σκόραρε το γκολ της νίκης.