Τα είχαν... όλα οι αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga! Με τους Έλληνες παίκτες να δίνουν τη δική τους "λάμψη" στο γερμανικό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκαν τέσσερις ακόμη αναμετρήσεις! Μετά τη νίκη της Ντόρτμουντ, το τρίποντο πήραν και Λειψία, Ζάνκτ Πάουλι, Χαϊντενχάιμ, Γκλάντμπαχ, ενώ η η Βόλφσμπουργκ του Κουλιεράκη -που αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός- δέχθηκε ισοφάριση-μαχαιριά στις καθυστερήσεις από την Στουτγκάρδη.

"Έβρεξε" γκολ στην 5η αγωνιστική της Bundesliga

Ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης πήρε για πρώτη φορά φανέλα βασικού στην Βόλφσμπουργκ η οποία μετά από χορταστικό παιχνίδι με την Στουτγκάρδη αν και ήταν μια... ανάσα από το να πάρει τους τρεις βαθμούς, είδε τον Ουντάβ με γκολ-μαχαιριά να ισοφαρίζει σε 2-2 στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (90+7').

Ο Βιντ άνοιξε λογαριασμό στο ματς για τους γηπεδούχους στο 20', ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με γκολ του Μιγιό στο 32' και ισοφάρισαν σε 1-1. Στο 68, ο Αμουρά έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Βόλφσμπουργκ που προηγήθηκε με 2-1 ωστόσο ο Ουντάβ έβαλε τον δικό του... επίλογο στο ματς με το γκολ που πέτυχε στο 90+7' και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Ζανκτ Πάουλι με βασικό τον Μανώλη Σιάλακα ήταν καταιγιστική στην έδρα της Φράιμπουργκ, είχε μεγάλα... κέφια στην επίθεση της και έφυγε με άνετο διπλό επικρατώντας με το εμφατικό 3-0. Ο Σάαντ σκόραρε για το 0-1 στο 12, ο Αφρολαγιάν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (0-2) στο 45', ενώ ο Σάαντ "χτύπησε" εκ νέου στο 72' για το τελικό 0-3.

Η Λειψία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη την οποία "διέλυσε" με 4-0 και ανέβηκε προσωρινά στην 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Σέσκο βρήκε σε διάστημα 4 λεπτών δυο γκολ για το 2-0 (11', 15'), ο Οπεντά ΄γραψε το 3-0, ενώ ο Σίμονς έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για το εντυπωσιακό 4-0.

Η Γκλάντμπαχ "λύγισε" με 1-0 την Ουνιόν Βερολίνου με "χρυσό" σκόρερ τον Τσαντσάρα που βρήκε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις (90+6'), ενώ σημαντικό διπλό πανηγυρίσε η Χάιντενχαϊμ που επιβλήθηκε με 2-0 της Μάιντς χάρη στα γκολ των Πιέρινγκερ (15') και Σέπνερ (86').

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga

Ντόρτμουντ - Μπόχουμ 4-2 (44' 75' Γκιρασί, 62' πεν. Τζαν, 81' Ενμετσά / 16' Μπέρο, 21' Ντε Βιτ)
Μάιντς - Χάιντενχαϊμ 0-2 (15' Πιέρινγκερ, 86' Σέπνερ)
Βόλφσμπουργκ - Στουτγκάρδη 2-2 (20' Βιντ, 68' Αμουρά / 32' Μιγιό, 90'+7' Ουντάβ)
Φράιμπουργκ - Ζανκτ Πάουλι 0-3 (12', 72' Σάαντ, 45' Αφολαγιάν)
Λειψία - Άουγκσμπουργκ 4-0 (11' 15' Σέσκο, 46' Οπεντά, 57' Σίμονς)
Γκλάντμπαχ - Ουνιόν 1-0 (90'+6' Τσβαντσάρα)
28/9 19:30 Μπάγερν - Λεβερκούζεν
29/9 16:30 Χόλσταϊν Κίελ - Άιντραχτ
29/9 18:30 Χόφενχαϊμ - Βέρντερ