Η πρωτοπόρος της Bundesliga και επί σειρά ετών πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου απέναντι στην νταμπλούχο Γερμανίας, Μπάγερ Λεβερκούζεν. Μια "μονομαχία" που όλοι περιμέναν πως και πως. Για πολλούς λόγους. Τόσο βαθμολογικά όσο και αγωνιστικά. H σούπερ ομάδα του Αλόνσο που εκθρόνισε την Μπάγερν την περσινή σεζόν και παίρνει τα τρίποντα με τον πιο... τρελό τρόπο στις καθυστερήσεις έβαλε στοπ στο σερί νικών της αντιπάλου της.

Στην "Allianz Arena" στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, νικητής δεν υπήρξε! Υπήρξε όμως θέαμα και ωραίο ποδόσφαιρο από τις δυο ομάδες που τους έλειψε ένα "χρυσό" γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Το τελικό 1-1 "φτωχό" μπροστά στις φάσεις που δημιούργησαν οι δυο τους. Η... παρέα του Κέιν μετρούσε 4Χ4 όμως οι νυν πρωταθλητές φρόντισαν να τους... χαλάσουν το απόλυτο.

Τα δυο γκολ που έκριναν την ισοπαλία ήρθαν στο πρώτο μέρος και όσο και αν "πάλεψαν" στο δεύτερο, το νικητήριο γκολ δεν ήρθε ποτέ. Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε στο 31' με ωραίο σουτ του Άντριχτ από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ η Μπάγερν απάντησε στο 39' με "κεραυνό" του Πάλβλοβιτς που διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Μάλιστα στο 48ο λεπτό ο Γκνάμπρι είχε δυο δοκάρια στην ίδια φάση και έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι της "Allianz Arena", η Μπάγερν εξακολουθεί να φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, ενώ η πρωταθλήτρια και Κυπελλούχος Γερμανίας, Λεβερκούζεν βρίσκεται στην τρίτη θέση με 10 βαθμούς και στο -1 από την δεύτερη Λειψία!

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Γκερέιρο, Ουπαμεκανό, Κιμ, Ντέιβις, Κίμιχ, Πάβλοβιτς, Ολίσε, Μουσιάλα, Γκνάμπρι, Κέιν

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέσκι, Ταπσόμπα, Τα, Χινκαπιέ, Φρίμπονγκ, Τζάκα, Άντριχ, Γκριμάλντο, Τεριέ, Βιρτς, Μπονιφέις

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Ντόρτμουντ - Μπόχουμ 4-2 (44' 75' Γκιρασί, 62' πεν. Τζαν, 81' Ενμετσά / 16' Μπέρο, 21' Ντε Βιτ)
Μάιντς - Χάιντενχαϊμ 0-2 (15' Πιέρινγκερ, 86' Σέπνερ)
Βόλφσμπουργκ - Στουτγκάρδη 2-2 (20' Βιντ, 68' Αμουρά / 32' Μιγιό, 90'+7' Ουντάβ)
Φράιμπουργκ - Ζανκτ Πάουλι 0-3 (12', 72' Σάαντ, 45' Αφολαγιάν)
Λειψία - Άουγκσμπουργκ 4-0 (11' 15' Σέσκο, 46' Οπεντά, 57' Σίμονς)
Γκλάντμπαχ - Ουνιόν 1-0 (90'+6' Τσβαντσάρα)
Μπάγερν - Λεβερκούζεν 1-1 (39' Πάβλοβιτς / 31' Άντριχ)
29/9 16:30 Χόλσταϊν Κίελ - Άιντραχτ
29/9 18:30 Χόφενχαϊμ - Βέρντερ